Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wczorajszy poranek, 17 kwietnia 2007 r., nie był przyjemny dla kilkudziesięciu studentów mieszkających w akademikach Politechniki Koszalińskiej. Pobudkę o 6 rano zafundowali im policjanci oraz przedstawiciele ZPAV i FOTA - organizacji dbających o interesy producentów audio wideo oraz zajmujących się ochroną twórczości audiowizualnej. Jeden ze studentów - świadków przeszukań - przesłał nam swoją relację wydarzeń.

ciąg dalszy...

Policja wkroczyła również do serwerowni, gdzie zostały wykręcone dyski ze wszystkich serwerów. HUB DC służył do wymiany plików pomiędzy użytkownikami sieci akademickiej, co było najprawdopodobniej przyczyną jego zarekwirowania. Odłączone - poprzez zajęcie dysków - serwery oraz HUB działały na oprogramowaniu open source na licencji GPL. Jeden z nich nie miał nic wspólnego - zdaniem świadka - z HUBem DC, utrzymywano na nim jedynie hosting stron WWW oraz cache DNS sieci. Jego zabranie przez policje spowodowało odcięcie całego akademickiego osiedla od internetu (około 1100 osób) - napisał student.

Jak poinformował nas świadek zajścia, policja wysłała do Domów Studenckich dosyć sporą liczbę funkcjonariuszy - na każdy DS na osiedlu akademickim oddelegowanych zostało podobno około 20 trzyosobowych ekip. Wielu studentów jest zniesmaczonych całą sytuacją. Nie dość, że mnóstwo niewinnych osób zostało odciętych na bliżej niekreślony czas od internetu, to niepokoi ich jeszcze fakt, że policja gospodarcza mobilizuje tak liczne siły i "zamiast wielkimi przekrętami zajmuje się drobnicą i nabija sobie tym samym statystyki."

Jak poinformował nas jeden z Czytelników, pokazowa akcja policji nie zyskała również przychylności władz uczelni, które wydały specjalne oświadczenie w tej sprawie:

Wyrażamy głębokie zaniepokojenie działaniami koszalińskiej policji przeprowadzonymi w dn. 17.04.2007 r. na terenie osiedla akademickiego przy ul. Rejtana w Koszalinie. Wejście funkcjonariuszy do akademików nastąpiło z naruszeniem prawa - bez wymaganego przepisami Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym wezwania rektora (art. 227), a także niezgodnie z zawartym pomiędzy Komendą Miejską Policji w Koszalinie a Politechniką Koszalińską porozumieniem w sprawie współpracy. Takim postępowaniem policja naruszyła autonomię i suwerenność uczelni wyższej, zagwarantowane prawem i tradycją. Sprawą zajmie się w dn. 18.04.2007 r. Senat Politechniki Koszalińskiej.
Rektor prof. Tomasz Krzyżyński nie wyklucza interwencji w tej sprawie u Komendanta Głównego Policji oraz zawiadomienia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W imieniu Kolegium Rektorskiego
Prof. dr hab. inż. Tomasz Krzyżyński

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *