Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Policja nie przepuści także osobom ściągającym oprogramowanie

17-02-2007, 13:08

Policja namierzyła studenta z Zielonej Góry, który udostępniał w sieci peer-to-peer (P2P) program do nawigacji satelitarnej. Dodatkowo, na serwerze z ograniczonym dostępem tylko do wybranych osób, mężczyzna ten przechowywał i udostępniał inne oprogramowanie. Policja grozi, że odpowiedzialność karną poniosą także osoby ściągające programy z tego serwera.

25-letni student był od pewnego czasu pod obserwacją policji. Namierzono go, kiedy za pośrednictwem sieci P2P udostępniał program do nawigacji satelitarnej o wartości ponad 400 zł.

Mężczyzna utrzymywał także serwer, na którym składował inne programy komputerowe, w tym - jak twierdzi policja - pirackie wersje popularnych programów. Dostęp do tego serwera i możliwość pobierania oprogramowania miały tylko nieliczne, upoważnione przez admina osoby. W materiałach udostępnionych przez policję nie ma mowy o tym, czy student udostępniał zawartość serwera odpłatnie, czy tylko osobom będącym z nim w stosunkach towarzyskich.

Wspomnianemu studentowi, za nielegalne rozpowszechnianie oprogramowania grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności - informują funkcjonariusze.

Policja jest obecnie w trakcie dochodzenia, które ma pozwolić na identyfikację użytkowników tego serwera. Funkcjonariusze twierdzą, że osoby, które ściągały stamtąd programy także poniosą odpowiedzialność karną. Jak pisze policja w komunikacie prasowym "już samo posiadanie nielegalnego programu komputerowego, nawet bez czerpania korzyści finansowych z tego tytułu, jest karalne."

Zapowiadane pociągnięcie do odpowiedzialności osób tylko pobierających oprogramowanie z tego serwera, nieco kłóci się z ostatnimi zapewnieniami przedstawicieli stróżów prawa, że policja zainteresowana jest głównie namierzaniem osób i firm, które czerpią dochód z procederu piractwa. Tak, jak to było np. w przypadku 41-letniego bezrobotnego mężczyzny, zatrzymanego kilka dni temu przez policję za sprzedaż pirackich płyt CD i DVD z muzyką, filmami, grami oraz oprogramowaniem.

Z drugiej strony policja informuje, że podczas prowadzenia czynności operacyjnych - nie tylko w sprawach dotyczących naruszeń prawa autorskiego - często sprawdzane są komputery podejrzanych. Było tak m.in. w przypadku szesnastolatka, który został zatrzymany za brutalny rozbój na kobiecie z dzieckiem. Podczas przeszukania, policja sprawdziła jego komputer i znalazła na nim nielegalnie posiadane oprogramowanie, za co agresywny chłopak zapewne także odpowie przed sądem.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Policja.pl