Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Policja: Komórka to nie CB radio

23-04-2008, 22:53

Czy rozmawianie przez komórkę podczas prowadzenia samochodu ma coś wspólnego z rozmową przez CB radio i można za tę drugą czynność wlepić kierowcy mandat? Według obowiązujących przepisów chyba nie - doszło do wniosku biuro prawne Komendy Głównej Policji (KGP).

robot sprzątający

reklama


W związku z pojawiającymi się doniesieniami o ukaraniu przez policję kierowców rozmawiających przez CB radio prawnicy z policji dokonali analizy zapisów ustawy o ruchu drogowym.

Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. z 2005r. Nr 108 poz. 908 z późn. zm.)

Kierującemu pojazdem zabrania się:

1) korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku;

Według biura prawnego KGP przepis ten odnosi się tylko i wyłącznie do telefonów komórkowych.

Policyjni prawnicy podkreślają przy tym, że o ile sama rozmowa przez CB radio nie jest zabroniona, to w niektórych okolicznościach kierujący, korzystając z CB radia, swoim zachowaniem może przyczynić się do utrudnienia lub spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa lub porządku w ruchu drogowym, za co może zostać pociągnięty do odpowiedzialności .

Sonda
Czy korzystanie z CB radia wymaga trzymania mikrofonu w dłoni?
  • Tak
  • Nie
  • Nie wiem
wyniki  komentarze

Na  uzasadnienie swych słów policja przytacza art. 3 ust. 1 kodeksu drogowego:

Art. 3. 1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. (...)

Według prawników KGP kierowcy, którzy zostali ukarani mandatem karnym za korzystanie w trakcie jazdy z CB radia nie są uprawnieni do bezwzględnego prawa ubiegania się o uchylenie mandatu karnego, a tym samym zwrotu uiszczonej grzywny.

Każdy tego typu przypadek ma być rozpoznany w trybie indywidualnym z uwzględnieniem faktycznych okoliczności i przesłanek uzasadniających nałożenie mandatu.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Policja.pl



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag telefony komórkowetag policjatag kierowcy