Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polacy w czołówce największego światowego konkursu na algorytmy do analizy obrazowania medycznego mózgu

25-11-2021, 13:02

Zespół inżynierów FP Healthcare, jednostki medycznej gliwickiej firmy technologicznej Future Processing, znalazł się na 5. miejscu pierwszej fazy międzynarodowego konkursu Multimodal Brain Tumor Segmentation (BraTS) Challenge 2021. Tegoroczna edycja poświęcona była glejakom (nowotworom mózgu). Finałowe rozstrzygnięcie zaplanowano na niedzielę, 28 listopada.

robot sprzątający

reklama


BraTS to coroczny, największy na świecie konkurs poświęcony algorytmom do analizy obrazowania medycznego mózgu. W dziesiątej, jubileuszowej edycji wydarzenia, wzięło udział ponad 2600 drużyn z całego świata. Jedynie połowa z nich wykonała zadanie konkursowe polegające na budowie algorytmu automatycznie segmentującego glejaka na trzy regiony: obrzęk, aktywne komórki nowotworowe (wzmacniające się po podaniu kontrastu) oraz martwicę w badaniach rezonansu magnetycznego. Po fazie walidacyjnej (konkurs składa się z etapów walidacyjnego oraz testowego) zespół FP Healthcare zajmuje 5 miejsce. W czołowej dziesiątce znalazły się także zespoły z Niemiec, USA, Chin, Tajwanu i Korei Południowej.  

Polacy w czołówce największego światowego konkursu na algorytmy do analizy obrazowania medycznego mózgu

Jesteśmy niezwykle podekscytowani. BRaTS to największy i najbardziej prestiżowy konkurs, a jego patronami i sponsorami są czołowe amerykańskie organizacje medyczne i firmy technologiczne. Pozycja, którą zajmujemy po pierwszej fazie konkursu, którego znaczenie w dziedzinie automatycznej segmentacji nowotworów mózgu można porównać do Oscarów w świecie filmu, to historyczny wynik. Plasuje nas w ścisłej czołówce firm zajmujących się analizą badań obrazowania medycznego. Ten sukces jest udziałem zespołu naszych inżynierów w składzie: Krzysztof Kotowski, Bartosz Machura, Damian Kucharski, Szymon Adamski i Jakub Nalepa – komentuje Szymon Janota, szef jednostki FP Healthcare w Future Processing. 

Organizatorami projektu BraTS są jedne z najważniejszych na świecie instytucji związanych z dziedziną wykorzystywania sztucznej inteligencji (AI) w obrazowaniu medycznym: Towarzystwo Radiologiczne Ameryki Północnej (Radiological Society of North America), Amerykańskie Towarzystwo Neuroradiologii (American Society of Neuroradiology) oraz Towarzystwo MICCAI (Medical Image Computing and Computer Assisted Interventions) zrzeszające badaczy w dziedzinie przetwarzania obrazów medycznych i interwencji komputerowych. 

Etap testowy konkursu obejmuje większą ilość badań w zakresie skuteczności opracowanego rozwiązania niż miało to miejsce w fazie walidacyjnej. Tym samym jego wyniki będą jeszcze bardziej miarodajne i ostateczne. Nawiązując do świata filmu można powiedzieć, że nasz algorytm został nominowany do Oskara, a teraz z nadzieją na wygraną wyczekujemy gali finałowej zaplanowanej na ostatnią niedzielę listopada. Niezależnie od wyników traktujemy to wyróżnienie w kategoriach wielkiego sukcesu - mówi Marek Pitura, kierownik projektów w FP Healthcare.

FP Healthcare, będące jednostką biznesową gliwickiej firmy technologicznej Future Processing, wykorzystuje możliwości sztucznej inteligencji w nowoczesnej medycynie. Jej specjaliści opracowują zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego i komponenty segmentacji AI, które można integrować z większymi systemami analizy obrazów medycznych.– Współczesna medycyna musi stawić czoła licznym wyzwaniom technologicznym, a wśród nich poprawie jakości procesów diagnostycznych. Odpowiedź na to wyzwanie stanowią innowacyjne algorytmy uczenia maszynowego. Pozwolą one na przykład na wykrywanie zmian chorobowych trudnych do rozpoznania ludzkim okiem i będą wspierać lekarzy przy podejmowaniu decyzji diagnostycznych. Między innymi nad takimi rozwiązaniami pracują nasi specjaliści – podsumowuje Szymon Janota.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E