Polacy pokochali banki internetowe

PAP 22-07-2011, 16:27

W pierwszych trzech miesiącach 2011 roku liczba klientów indywidualnych posiadających bankowe konto internetowe wyniosła 16,5 mln, co oznacza wzrost w stosunku do grudnia 2010 r. o 300 tys. klientów - wynika z trzeciej edycji raportu Związku Banków Polskich nt. bankowości internetowej i płatności bezgotówkowych.

Rośnie także liczba klientów aktywnie korzystających z usług bankowości internetowej (wykonujących co najmniej cztery operacje na rachunku). Od końca 2006 roku do końca pierwszego kwartału 2011 roku ich liczba wzrosła o ponad 5 mln, do poziomu 9,3 mln.

Na koniec marca liczba klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw korzystających z elektronicznego dostępu do konta wyniosła 1,6 mln, co stanowi wzrost w stosunku do marca 2010 roku o ponad 10 proc. Aktywnie w pierwszym kwartale 2011 roku korzystało w tej możliwości ponad 1 mln firm.

>> Czytaj także: Bankowość elektroniczna w Europie: Polska w ogonie, ale nie jest źle

Z danych Związku Banków Polskich wynika, że od 2009 roku wolniej przyrasta liczba wydawanych kart debetowych. W końcu I kwartału br. ich liczba wynosiła 23,1 mln. Spada natomiast liczba kart kredytowych - od końca 2009 roku do marca 2011 o 16 proc., do poziomu 8,5 mln sztuk.

Pod koniec I kwartału 2011 roku, według szacunkowych danych, funkcjonowało 4,2 mln zbliżeniowych kart płatniczych. Zdaniem ZBP ich liczba będzie rosła wraz z rozwojem sieci punktów posiadających odpowiedni terminal. Niestety w Polsce system napotyka na poważną barierę formalną, związaną z koniecznością drukowania paragonów również przy niskich wartościach transakcji - podkreślają autorzy raportu.

>> Czytaj także: Kontrola ofert banków ujawniła 45 nieprawidłowości

Bankowość elektroniczna jest przykładem na przeciwdziałanie wykluczeniu z obrotu finansowego - ocenił podczas piątkowej konferencji poświęconej prezentacji raportu szef Związku Banków Polskich Zdzisław Pietraszkiewicz. Jak przypomniał, korzystanie z tej formy bankowości oznacza także oszczędności w obrocie finansowym. Szacuje się, że tracimy z powodu skali obrotu gotówkowego ok. 1 proc. PKB, czyli kilkanaście miliardów złotych - wyjaśnił.

Zdaniem szefa ZBP liczba osób korzystających z bankowości elektronicznej nadal będzie wzrastać. Do 2015 roku zbliżymy się do ok. 21 mln podpisanych umów, a aktywnie korzystających będzie ok. 16 mln osób - dodał.

>> Porównaj internetowe konta bankowe


Źródło: PAP
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy