W minioną sobotę, 15 listopada br., Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER jeszcze przed godz. 11:00 tłumnie opanowały dzieci wraz z rodzicami i opiekunami, którzy przybyli na TEDxKids@Przymorze wysłuchać pasjonujących wystąpień małych prelegentów i prelegentek. Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty łączące dobrą zabawę z nauką.
Już od momentu rozpoczęcia konferencji odczuwalna była wesoła atmosfera. Nie zabrakło jednak skupienia i powagi towarzyszącej wysokiemu poziomowi merytorycznemu i angażującym opowieściom małych mówców. Na scenie gdańskiej TEDxKids@Przymorze w dziewięciu prelekcjach zaprezentowało się w sumie dwanaścioro dzieci, które przybyły na konferencję z całej Polski. Najmłodszymi prelegentami byli 7-letni: Daria, Zuzia oraz mały konstruktor, Maciej z Warszawy, najstarszym – 13-letni Kajetan, na co dzień pasjonat sportów wodnych. Podczas swoich wystąpień porywającymi mowami odkryli przed uczestnikami konferencji niezwykłe tajemnice swoich „Światów Wyobrażonych”.
Jako pierwsze zaprezentowały się 13-letnia Kinga i 9-letnia Gabrysia – siostry, które z pomocą taty stworzyły własną aplikację mobilną, PetBondCare. Droga od pomysłu do realizacji wcale nie była łatwa (przygotowanie prezentacji dla informatyków, przeprowadzenie warsztatu i w końcu podpisanie pierwszej umowy), ale dzięki ciężkiej pracy mogły się sporo nauczyć. Dziś proponują swoim kolegom i koleżankom narzędzie, dzięki któremu – po założeniu profilu pupila – użytkownik uzyska poprzez telefon dostęp do szeregu ciekawych rozwiązań, m.in. możliwości umówienia się na wspólny spacer z innym właścicielem zwierzęcia domowego.
Głośno będzie zapewne także o 9-letnim Janku, który zabrał uczestników wydarzenia w podróż przez lądy i oceany. Sam zaczął podróżować już w wieku 4 miesięcy, pokonując różne trudności: wysokie i niskie temperatury, ostre zbocza górskie oraz bezkresne morza. Jak zapowiadał, tysiące pokonanych kilometrów i zwiedzenie ponad 22 proc. globu (Janek odwiedził już 25 krajów) to dopiero początek – apetyt na poznawanie i odkrywanie nowych miejsc wciąż wzrasta!
Po wystąpieniu Janka do świata robotyki, zabrali nas trzej przyjaciele Koła Naukowego RoboDATycy: warszawiacy Maciej, Antoni i Bernard. Uczniowie Dziecięcej Akademii Twórczości z wielką pasją opowiadali o swoim zafascynowaniu nowymi technologiami i naukami ścisłymi, w tym informatyką i algorytmami, których rozumienia uczą się poprzez konstruowanie robotów oraz tworzenie do nich programów. W swojej prezentacji dokonali także porównania możliwości człowieka oraz pokazywanych robotów.
W porywający sposób o swojej pasji opowiedział również Kajetan, młody windsurfingowiec, na co dzień zmagający się z falami. W swoim wystąpieniu poruszył kwestię uczucia wolności, którego doznaje, pływając i przemierzając fale. Tą radością chciałby się w przyszłości podzielić z innymi jako instruktor sportów wodnych i nauczyć ich, np. slalomu freestyle wave.
Następnie na scenie pojawiła się 7-letnia Zuzia, która opowiedziała nam o odkrywanych przez siebie tajemnicach pewnych miejsc. Dziewczynka przez jakiś czas żyła jak współczesna Nomadka – poznając trudy i radości wędrowniczego trybu życia. W swoją podróż zabierała jedynie plecak, w którym mieścił się cały jej dobytek. Prezentacja Zuzi była o tyle nietypowa, że składała się z listy pytań losowanych i zadawanych jej przez publiczność, tak że jej wystąpienie układało się w serię ciekawych przygód i opinii. Zuzia wraz ze swoją maskotką, wilczkiem, zaprezentowała słuchaczom opowieść o wakacyjnych festiwalach.
Wśród prelegentów znalazł się także 7-letni Maciej, pasjonat zdalnie sterowanych modeli. Lubi składać modele, m.in. koparki, wyścigówki. Według niego nie ma rzeczy niemożliwy, a marzenia są po to, by je spełniać, co udowadnia zapał i niezłomność towarzysząca pierwszym próbom ożywienia modeli.
W kolejną podróż, tym razem w nieznane obszary wyobraźni, zaprosiła uczestników konferencji również 7-letnia Daria. Dziewczynka nie tylko pięknie ilustruje i tworzy niesamowite opowieści ustne, ale i pracuje nad książeczkami, którymi z pewnością zainteresuje się jeszcze rynek wydawniczy. Daria opowiedziała słuchaczom historie z książeczek, które sama tworzy, m.in. "Furby krzyczy w farbie".
O tajemnicach nieodkrytych światów wspomniał również Juliusz, genialny mały matematyk, który specjalizuje się w "płaszczakach", "pierścieniach" i "hipersześcianach”. W swoim wystąpieniu mówił nie tylko o nietypowych zjawiskach, które stara się zgłębić i scharakteryzować matematycznie, ale i o wielowymiarowym aspekcie świata i czwartym wymiarze oraz o pasjonujących go światach równoległych. W prezentacji nie zbrakło odniesień do rzeczywistości – Juliusz tłumaczył swoje obserwacje na podstawie dzieł Salvadora Dalego czy Pabla Picassa.
Fascynująco o swojej pasji – fotografowaniu – mówiła również ostatnia uczestniczka konferencji, Ela. Uczennicy Słupskiej Pracowni Fotografii Cyfrowej i Analogowej oraz laureatce i uczestniczce wojewódzkich i ogólnopolskich konkursów fotograficznych udało się zaczarować publiczność opowieścią o technikach „malowania światłem” z wykorzystaniem długich czasów naświetlania i świecących obiektów. Jej prace i dojrzały dorobek artystyczny wprawiły w zachwyt niejedną z osób siedzących na widowni. Na koniec Ela zaangażowała i zaprosiła publiczność, aby sama mogła doświadczyć i sprawdzić, w jaki sposób działa technika luminografii. Dzięki temu dzieci zasiadające na widowni mogły wykonać same kilka fotografii.
– Wystąpienia dzieci były zachwycające i do tego niesamowicie różnorodne! Każda z prelekcji była wyjątkowa, a momentami wręcz niewiarygodna i trudna do wyobrażenia – podróż z czteromiesięcznym dzieckiem czy nomadyczny styl życia, który prowadziła zaledwie kilkuletnia dziewczynka. A jednak takie rzeczy są możliwe. Co więcej, nawet najbliższe podróże i najmniejsze hobby rozwijają pasje, uczą mądrości i logicznego myślenia, a także wydobywają olbrzymie pokłady potencjału tkwiącego w młodych osobach. Dowody tego zebraliśmy podczas tegorocznego TEDxKids@Przymorze, którego poziom i zainteresowanie jak zwykle przerósł nasze oczekiwania! – podsumowuje Katarzyna Kołakowska, koordynatorka projektu.
TEDxKids@Przymorze to jednak nie tylko wystąpienia. Przybyłe na spotkanie dzieci miały okazję, w przerwie między wystąpieniami, skorzystać z jednego z praktycznych warsztatów rozwijających ich zdolności.
– Dla uczestników tegorocznej edycji przygotowaliśmy ciekawe zajęcia, wśród których swoje talenty mogli szlifować zarówno przyszli artyści, jak i miłośnicy nauk ścisłych. Najmłodsi wzięli udział w kreatywnym warsztacie „Mapa Marzeń”, w którym uczyli się wykorzystywania różnych technik plastycznych. Nieco starsze dzieci zaprosiliśmy na mrożące krew w żyłach eksperymenty dla chemików oraz naukę kodowania, gdzie mali pasjonaci informatyki uczyli się, jak stworzyć własną grę tylko w 30 minut! – opowiada Katarzyna Kołakowska.
– Mogę śmiało powiedzieć, że kreatywności, chęci tworzenia i zapału do nauki nie było końca. To naprawdę niesamowite, jak dzieci chętnie przyswajają nową wiedzę i ile potrafią przy tym nauczyć nas, dorosłych. Warto naprawdę już od najmłodszych lat pielęgnować pasje dziecka. 7-letni Maciej, którego wystąpienia słuchaliśmy, wykazywał swoją fascynację modelami już w wieku 2 lat. To pokazuje, że wystarczy odpowiednio ukierunkować młodego człowieka i skorzystać z licznych, dostępnych również w STARTERZE, zajęć rozwijających talenty dla dzieci, by rozbudzić w nich niezwykłe pokłady energii i pasji - dodaje Kołakowska.
Kolejna edycja wydarzenia już po koniec następnego roku. Więcej informacji o TEDxKids@Przymorze można znaleźć na stronie: tedxkidsprzymorze.com.
Patronem medialnym wydarzenia byli: Radio Gdańsk, my3miasto.pl, Akademia Przyszłości, natablicy.pl, Mały Geniusz, GOT, Fathers, Polska Akademia Dzieci, Cogito, Przedszkole Kota Edwarda, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, DDC Media, miastodzieci.pl, czasdzieci.pl, Dziennik Internautów i Together Magazyn. Projekt wsparły również firma Trefl oraz Teatr Miniatura, które ufundowały nagrody dla prelegentów w postaci puzzli, wycinanek, filmów oraz gier planszowych i do nauki języka angielskiego.
---------
Konferencja TEDxKids@Przymorze jest organizowana w ramach TED - organizacji non-profit poświęconej ideom wartym rozprzestrzenia. Dwie najważniejsze imprezy TED, które odbywają się każdego roku, to wiosenna konferencja TED odbywająca się w Long Beach w Kalifornii (wraz z równoległą konferencją, TEDActive w Palm Springs) oraz TEDGlobal, która odbywa się każdego lata w Edynburgu w Szkocji.
Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER to przestrzeń, wiedza i networking. To społeczność działająca w zakresie startup, przedsiębiorczości i edukacji. STARTER zmienia przyszłość i sposoby myślenia, kreując przyszłych zwycięzców – od przedszkolaków do przedsiębiorców. Ze STARTEREM rozwój jest prostszy i szybszy niż w pojedynkę. Inkubator zwiększa szanse na sukces startupów i młodych ludzi, inspirując nieszablonowe myślenie i kreatywność już od najmłodszych lat. STARTER został wybudowany przez Miasto Gdańsk.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Rozwiązywanie webowych dylematów - spotkanie pasjonatów nowych technologii w Bielsku-Białej