Podcasty w Polsce. Jakie gatunki i które tytuły są najpopularniejsze?

16-05-2019, 10:06

Polska jest jednym z rynków globalnych, w którym sektor podcastów najszybciej się rozwija. Coraz więcej wydawców i redakcji rozszerza o nie swoje portfolio. Kolejni twórcy internetowi wzmacniają dzięki podcastom relacje z fanami. Warto zauważyć, że ponad 50% słuchaczy podcastów w Polsce nie ma ukończonych 30 lat!

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Format podcastów ewoluuje i choć w Polsce nadal jest w fazie wczesnego rozwoju, dostrzeżono w nim duży potencjał wzrostów - tylko w ostatnim roku liczba słuchaczy podcastów na Spotify w Polsce wzrosła o 300%. Według danych Voxnest - właściciela platform hostingowych dla podcastów - Polska jest w pierwszej dziesiątce najszybciej rozwijających się rynków dla tego formatu na świecie! Wzrosty sięgają 40% w skali miesiąc do miesiąca. Wyprzedzają nas Chile, Argentyna, Peru, Meksyk i Chiny.

Według danych Spotify jest obecnie platformą #1 w Polsce jeśli chodzi o streaming podcastów. Obecnie na tej platformie znajduje się ponad 250 tys. różnych podcastów. Coraz więcej krajowych wydawców i redakcji rozszerza swoje portfolio o podcasty, od mediów informacyjnych, takich jak Onet i Puls Biznesu, po tytuły tematyczne, poświęcone technologii czy kulturze, jak Niebezpiecznik i Newonce. Kolejni twórcy internetowi zaczynają publikować podcasty i w ten sposób wzmacniać relacje z fanami, weźmy za przykład chociażby Radka Kotarskiego z Polimatów czy Kasię Czajkę i Pawła Opydo i ich serię ZVZ.

Kto słucha?

Ponad 50% słuchaczy podcastów w Polsce ma mniej niż 30 lat. Według statystyk Spotify ponad 90% czasu spędzanego z podcastami odbywa się za pośrednictwem smartfonów. Co może zaskakiwać, podcastów słuchamy nie tylko rano i wieczorem. Najwięcej streamów notujemy w ciągu dnia, popołudniami.

Komedia, kryminały, a może polityka?

Jeśli przyjrzymy się ulubionym gatunkom podcastów słuchanych przez Polaków na czele zestawienia najpopularniejszych kategorii znajduje się Sztuka i rozrywka, a dalej Edukacja oraz Komedia. Jeśli chodzi o najczęściej słuchane tytuły, na pierwszym miejscu znajduje się seria Kryminatorium, którego prowadzącym jest Marcin z kanału YT Niediegetyczne, a tuż za nim plasuje się Karol Paciorek i jego seria Imponderabilia. Podium uzupełnia seria Dwóch Typów Podcast, którego prowadzącymi są dwaj youtuberzy: GargamelVlog oraz Generator Frajdy. Innym ciekawym przykładem jest edukacyjna seria Strefa Psyche, przygotowywana przez Uniwersytet SWPS. Krajowe zestawienia zmieniają się cyklicznie, ponieważ coraz więcej redakcji, twórców i instytucji decyduje się na stałe publikowanie swoich podcastów.

Najczęściej streamowane gatunki podcastów w Polsce w kwietniu 2019 to:

 • Sztuka i rozrywka
 • Edukacja
 • Komedia
 • Zdrowie i styl życia
 • Wiadomości i polityka

Najczęściej streamowane podcasty to zaś:

 • Kryminatorium
 • Imponderabilia
 • Dwóch typów podcast
 • Polimaty 2
 • 7 metrów pod ziemią
 • Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
 • Ja i moje przyjaciółki idiotki
 • Speak English now Podcast through Mini Stories
 • Zabójcze opowieści
 • WNOP: Więcej niż oszczędzanie pieniędzy

Źródło: Spotify


Źródło: materiał nadesłany do redakcji


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.