Podatek VAT od usług pogrzebowych

30-08-2017, 12:12

Opodatkowanie usług pogrzebowych budzi liczne wątpliwości podatników. Dodatkowe trudności przy interpretacji przepisów pojawiały się po zmianach w preferencyjnym opodatkowaniu, które zostały wprowadzone do przepisów o podatku VAT w 2011 roku. Sprawdź, za które usługi pogrzebowe zapłacisz 8-procentowy podatek VAT, za które 23-procentowy, a za które jeszcze inną stawkę. Z poniższego artykułu dowiesz się również, kto i w jaki sposób określa wysokość podatku VAT od usług pogrzebowych.

podatki

Podatek VAT

W 2012 roku zostały określone stawki podatku VAT. Podstawowa wynosi 23%, natomiast pozostałe stawki to 8%, 5% i 0%. Ponadto w przypadku niektórych towarów i usług przysługuje zwolnienie z opodatkowania. Warto przy tym pamiętać, że obowiązek określenia odpowiedniej wysokości stawki jest obowiązkiem podatnika, a więc dostawcy danego towaru lub usługi.

Usługi opodatkowane 8% stawką VAT

W załączniku do ustawy o podatku VAT znajduje się rozdział dotyczący usług pogrzebowych i pokrewnych, wraz z dostawą trumien, urn i utensyliów pogrzebowych. Zgodnie z nim czynności kompleksowej organizacji i przeprowadzanie pogrzebów są obciążone 8% stawką podatku VAT:

  • wykonanie nagrobka, grobu ziemnego lub katakumb,
  • montaż kwatery,
  • renowacja istniejącego nagrobka,
  • dostarczanie trumien, urn, krzyży, pogrzebowych wieńców i wiązanek,
  • kopanie grobów,
  • przewożenie zwłok,
  • przeprowadzenie ceremonii pogrzebowej,
  • transport uczestników pogrzebu,
  • oprawa muzyczna.

Usługi oprocentowane 23% stawką VAT

23% stawką VAT są obciążone te usługi pogrzebowe, które nie są wykonywane w ramach kompleksowej organizacji i przeprowadzania pogrzebów, czyli usługi oprawy muzycznej podczas pogrzebu wykonywane jako samodzielne zlecenie.

Usługi opodatkowane odrębną stawką VAT

Jeżeli przedmiotem transakcji określonym w umowie są niezależne usługi lub towary, wówczas można je fakturować odrębnie. W takim przypadku stawki podatku VAT są ustalane indywidualnie do każdej usługi lub towaru. Można tutaj wymienić sprzedaż kwiatów, utensylii pogrzebowych lub oprawę muzyczną.

Umowa cywilnoprawna

W umowach cywilnoprawnych strony określają przedmiot sprzedaży, a zatem stwierdzają, czy to będzie usługa pogrzebowa, sprzedaż trumien, dostawa kwiatów czy kondukt z obsługą. Jeżeli została zawarta umowa na wykonanie jednej kompleksowej usługi, wówczas wszystkie elementy, które sią na nią składają, są opodatkowane łącznie. Zawsze warto przy tym pamiętać, że w przeciwieństwie do innych usług pogrzebowych, zakup usługi oprawy muzycznej wiąże się z opodatkowaniem w wysokości 23%.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.