Po co ZUS chce zbierać informacje o umowach o dzieło?

03-02-2021, 13:10

Nowy rok przynosi zmiany w funkcjonowaniu umów cywilnoprawnych. Już nie zatrudnimy pracownika na umowę o dzieło, ciesząc się z braku jakichkolwiek obowiązków składkowych i sprawozdawczych do ZUS-u. Ustawa, która weszła w życie 1 stycznia, nakłada na pracodawców obowiązek zgłoszenia takiej umowy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ciągu 7 dni od jej wystawienia. Co więcej, formularz wymaga podania przedmiotu dzieła, którego wykonanie rozliczamy daną umową. Jaki jest cel tej ustawy i czemu budzi ona kontrowersje wśród pracodawców i prawników?

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wątpliwości budzi również powód wprowadzenia tego przepisu w tarczach antykryzysowych. Nie służy on pomocy przedsiębiorcom, ale może w przyszłości być skutecznym narzędziem podczas kontroli ZUS-u.

Według ZUS nowe przepisy mają cel statystyczny i analityczny, a także mają ułatwić weryfikację istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych. Jaki jest rzeczywisty cel tych zgłoszeń? Uważa się, że kontrola. Jeżeli ZUS zbiera informacje o przedmiocie dzieła – to może weryfikować, czy umowa jest rzeczywiście umową o dzieło. Może podważać jej charakter w czasie kontroli i wskazywać, że jest to umowa zlecenie, od której musimy odprowadzić składki. 

Czytaj także: W styczniu zarejestrowano o 1/3 mniej umów o dzieło. Czy rozliczenia przeniosły się do szarej strefy? >>

W czasie kontroli ZUS będzie mógł także żądać okazania wszystkich umów zawartych z daną osobą. Może rozszerzyć kontrolę na umowy z lat przeszłych i kwestionować również ich charakter. Może wydać decyzję o obowiązku uiszczenia przeszłych składek i to z odsetkami. Tutaj pojawia się problem odnośnie kwalifikowania danej umowy. Czasami nawet prawnicy mają wątpliwości, jaki charakter ma dana umowa. Czy powinna być umową zlecenie, czy umową o dzieło. Niektórzy przewidują, że prawdziwą przyczyną wprowadzenia tych przepisów może być dążenie do oskładkowania umów o dzieło na równi z umowami zlecenie.

Autor:

Piotr Bocianowski, adwokat, mediator i specjalista z zakresu prawa pracy


Źródło: eNewsroom


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag ZUStag umowa o dzieło
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.