Każdy z nas ma czasami wrażenie, że spoczywa na nim o wiele więcej zadań niż doba ma godzin. Czas biegnie nieubłaganie, a my niestety pozostajemy w tyle z nierealizowanymi zadaniami czy planami. Nie ma jednego sposobu na doprowadzenie do perfekcji naszej osobistej zdolności wykonywania wszystkich zadań na czas, ale są pewne metody, które możemy wykorzystać, aby poprawić naszą osobistą efektywność.
reklama
Każdy specjalista, manager i biznesmen doskonale wie, że aby zrealizować wyznaczone cele, w codziennej pracy niezbędne są efektywność osobista i zarządzanie sobą w czasie. Cała idea zarządzania codziennymi zadaniami i projektami sprowadza się do trzech prostych kroków: planowanie, priorytety, działanie.
Właśnie na tych trzech zagadnieniach skupiają się wszystkie poradniki i systemy do efektywnego zarządzania sobą w czasie. Różnica między nimi polega na ujęciu ich pod innym kątem i odmiennym nacisku na każdy z nich.
W ciągu dnia wykonujemy mnóstwo zadań o różnym znaczeniu dla osiągnięcia rozmaitych celów. Większość ludzi sądzi, że wszystkie czynności są tak samo ważne. Jednak abyśmy byli bardziej skuteczni i efektywni, powinniśmy wybierać i wykonywać tylko najważniejsze zadania, które przyniosą nam więcej efektów niż pozostałe.
Reguła Pareto w odniesieniu do efektywności osobistej mówi, że 80% rezultatów generowanych jest przez 20% wykonywanych zadań. Zarządzanie sobą w czasie nie polega zatem na robieniu wszystkiego naraz, ponieważ zawsze będzie więcej zadań niż dostępnego czasu, lecz na identyfikacji i realizacji właśnie tych najważniejszych 20%. Można to osiągnąć, postępując według wcześniej opisanego schematu trzech kroków, czyli:
Zanim jednak przejdziemy do trzech opisanych kroków, należy wykonać najważniejszą w całym procesie czynność – czyli wyznaczyć CEL, który chcemy osiągnąć. Bez tego nie będziemy w stanie czegokolwiek zaplanować ani tym bardziej ustalić priorytetów. Przypomina to wyznaczanie trasy na mapie – jeśli nie wiemy, dokąd chcemy dotrzeć, nie będziemy w stanie wyznaczyć jakiejkolwiek drogi.
Wydawać by się mogło, że każdy z nas ma jakieś cele, zatem szersze opisywanie tej czynności może się wydawać niepotrzebne. Niemniej jednak warto zdać sobie sprawę, że cel powinien być wyznaczony precyzyjne i konkretnie. Tylko w ten sposób możliwe jest jego sprawne urzeczywistnienie.
Cele mogą być bieżące, krótko- i długoterminowe. Popularnym narzędziem, które pomaga w ustalaniu celów, jest reguła SMART. Jest to akronim pięciu kryteriów, które ma spełniać prawidłowo sformułowany cel:
Zgodnie z powyższym można powiedzieć, że celem SMART nie jest zdanie:
„Chcę mieć większe mieszkanie”.
Według reguły SMART powinno być:
„W ciągu jednego roku od dziś zamienię moje mieszkanie na 5-pokojowe o pow. 180 m kw.”.
W pierwszym przypadku zdanie będzie zawsze prawdziwe – bez względu na to, ile czasu minie i czy w ogóle cokolwiek z tym zrobimy. Natomiast w drugim zdaniu jest jasne, jakie kroki należy podjąć i ile czasu mamy na ich realizację.
Warto zanotować sformułowane w ten sposób cele i umieścić je w widocznym miejscu. Dzięki temu będą bardziej nas motywować do działania, ilekroć na nie spojrzymy, lub dowie się o nich ktoś trzeci.
Kiedy wyznaczymy cele, możemy przejść do planowania, czyli spisania listy zadań, które mamy do zrobienia. Dobrą praktyką jest zapisywanie orientacyjnego czasu potrzebnego na realizację danego zadania. Dzięki temu w kolejnych krokach unikniemy zbyt dużego obciążenia czasowego na dany dzień. Jeśli pracujemy w trybie 8-godzinnym, warto na jeden dzień zaplanować zadania wymagające w sumie nie więcej niż 6 godzin pracy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że dotrzymamy terminów, a jednocześnie znajdziemy w ciągu dnia kilka chwil na przerwę czy nieprzewidziane wcześniej pilne zadanie.
Kolejną dobrą praktyką przy sporządzaniu listy jest formułowanie zadań jako dokładnych poleceń, np. „przygotować raport miesięczny”, a także rozbijanie zadań złożonych na mniejsze, pojedyncze czynności: „zgromadzić dane potrzebne do raportu”; „przygotować zestawienie danych” itp. Dzięki temu znacznie ułatwimy sobie pracę, a do tego będziemy mogli skupić się na najistotniejszej w danej chwili czynności.
Mając stworzoną listę zadań, musimy określić swoje priorytety. Trzeba określić, co jest najważniejszą rzeczą, którą musimy wykonać, a która ma bezpośredni wpływ na osiągnięcie celu. Nie jest to zadanie łatwe, szczególnie dlatego, że z natury mamy skłonność do przypisywania wszystkim zadaniom takiego samego stopnia ważności. Prowadzi to do chaosu organizacyjnego oraz do sytuacji, w której nagle potrzebne jest wszystko naraz, a my nie wiemy „w co ręce włożyć”.
Prostym narzędziem pomocnym przy ustalaniu priorytetów, które niemal podejmie za nas decyzję o danym priorytecie, jest matryca Eisenhowera. Dzięki jej zastosowaniu dzielimy zadania na:
Każdemu zadaniu z naszej listy powinniśmy przypisać jeden z tych czterech priorytetów, dzięki czemu stanie się jasne, które zadania i w jakiej kolejności należy wykonać, by jak najszybciej zrealizować postawione cele.
Gdy przejdziemy etap ustalania celów, spiszemy listę zadań i wyznaczymy priorytety, możemy przystąpić do najważniejszego, czyli do realizacji. Ważne jest, aby w tym punkcie nie pozostawiać sobie zbyt daleko idącej dowolności i trzymać się wcześniej ustalonych priorytetów.
Aby efektywnie zarządzać sobą w czasie, konieczna jest odrobina dyscypliny i samokontroli pod względem postępu w realizacji zadań. Należy unikać frustrujących opóźnień – właśnie dlatego powyżej każde zadanie opisaliśmy ilością czasu potrzebną do realizacji, a w 8-godzinnym dniu przewidzieliśmy 6 godzin pracy, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Stale pamiętaj o swoich celach – to właśnie do nich dążysz i właśnie po to poświeciliśmy czas poprzednio, by się ich trzymać. Jeżeli pozwolisz sobie na zbyt dowolne traktowanie listy i priorytetów – nic z tego nie wyjdzie.
Jedyna różnica między człowiekiem, który osiąga swoje cele, a tym, który ich nie osiąga, polega na tym, że ten pierwszy potrafi podejmować decyzje i jest konsekwentny. Jeśli zdecydujesz o podjęciu wyzwania, postawisz sobie cel – bądź konsekwentny i zrealizuj go, stosując te trzy proste kroki.
Doba dla nas wszystkich ma dokładnie tyle samo godzin. Jednak każdy z nas samodzielnie decyduje, czym wypełni swój czas. Gdy potrafimy formułować własne potrzeby i wizje, wyznaczać cele i układać plany, jesteśmy w stanie efektywnie zarządzać sobą w czasie, poświęcając go na to, co naprawdę istotne. Dzięki temu zaś wykluczamy uczucie niepokoju czy przytłoczenia z powodu zbyt dużej ilości obowiązków i zapewniamy sobie satysfakcję z życia.
Poradę dla czytelników Dziennika Internautów przygotował Artur Ziółkowski z firmy MindFizzer.
MindFizzer jest wyłącznym dystrybutorem rodziny Organizerów LeaderTask, oprogramowania wspierającego efektywność osobistą i zarządzanie projektami. Wśród oprogramowania marki LeaderTask znajdują się zarówno Organizery osobiste – na PC i PDA, jak i wersje sieciowe dla firm, ułatwiające zarządzanie zadaniami w grupie.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*