Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Planetoida 2012 DA14 przeleci koło Ziemi. Jak to śledzić w internecie? - wideo

15-02-2013, 08:44

Planetoida 2012 DA14 przeleci dziś wieczorem rekordowo blisko Ziemi. Końca świata nie będzie, ale warto być przygotowanym i wiedzieć, w jaki sposób śledzić przelot planetoidy, by uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu.

robot sprzątający

reklama


Dziś około godz. 20:25 koło Ziemi ma przelecieć planetoida 2012 DA14. Jest to obiekt o średnicy ok. 50 metrów i masie ok. 135 ton, który mijając Ziemię, zbliży się do naszej planety na odległość 27630 kilometrów. Wydaje się, że to duża odległość, ale to jednak bliżej niż znajdują się satelity geostacjonarne i kilkanaście razy bliżej niż znajduje się Księżyc.

Prawdopodobieństwo uderzenia w Ziemię jest bardzo małe. Gdyby jednak to nastąpiło, nie byłoby końca świata, raczej "lokalne zniszczenia" - mógłby powstać krater o średnicy przekraczającej kilometr.

Jeśli mimo to przejmujesz się planetoidą 2012 DA14, to wiedz, że według NASA znane jest obecnie 1300 planetoid, w przypadku których istnieje jakaś szansa uderzenia w Ziemię. Mówimy tutaj o obiektach o średnicy 140 metrów lub większej. Inna rzecz, że zwykle ludzie doszukujący się znaków w ciałach niebieskich są znacznie bardziej niebezpieczni niż te ciała.

grafika

Planetoida 2012 DA14 na żywo

No dobrze, ale jak można zobaczyć ten przelot? Najlepiej byłoby zobaczyć to na żywo i w Polsce będzie na to szansa. Teoretycznie planetoida powinna być widoczna po godz. 21 (czyli nie w momencie największego zbliżenia do Ziemi) na zachodzie, nad horyzontem, w gwiazdozbiorze Panny. Będzie to obiekt na tyle jasny, aby zobaczyć go lornetką, ale będzie poruszał się dość szybko i chmury mogą wszystko popsuć.

Transmisja NASA

Na szczęście są jeszcze transmisje internetowe. Jak zwykle mnóstwo materiałów na temat planteoidy 2012 DA14 udostępniła NASA, a transmisję z komentarzem można będzie znaleźć w NASA TV. NASA pokaże m.in. animację przelotu w czasie rzeczywistym oraz obrazy z obserwatoriów w Australii.

Virtual Telescope Project

Swoją transmisję udostępni także europejski projekt Virtual Telescope. Dzięki temu będzie można zobaczyć, jak planetoida widziana jest z Włoszech. Transmisja dostępna pod adresem www.virtualtelescope.eu/webtv.

Obserwatorium Bareket

Obserwatorium Bareket z Izraela pozwoli na oglądanie momentu zbliżenia się planetoidy przy pomocy zdalnego teleskopu z kamerą CCD podłączoną do internetu. Adres transmisji: www.bareket-astro.com/index.php?option=com_acymailing&ctrl=url&urlid=5037&mailid=245&subid=5053&Itemid=30.

Sonda
Będziesz śledził przelot planetoidy 2012 DA14?
  • tak
  • nie
  • nie wiem
  • wyjrzę wieczorem za okno i zobaczę czy nie ma krateru
wyniki  komentarze

Inne transmisje

Przedstawiliśmy w tym miejscu tylko niektóre dostępne transmisje organizowane przez jednostki naukowe. Warto pamiętać, że istnieją także skomercjalizowane e-usługi dla astronomów, takie jak Slooh. Poza tym organizowane będą różne relacje na Twitterze, czaty itd.

Na marginesie odnotujemy, że z okazji przelotu Asteroidy firma Google prezentuje na swojej stronie okolicznościowe logo (doodle). Jeśli najedziemy dziś myszą na logo Google, druga litera "g" zrobi uskok i przeleci mała planetoidka. To tak na wypadek, gdybyście zapomnieli o wielkim kosmicznym wydarzeniu.

Poniżej film NASA o przelocie planetoidy:


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E