Płacenie mandatów online i e-odpisy z USC - co dalej w e-administracji?

16-07-2014, 13:51

Kierowcy będą mogli sprawdzić online swoje punkty karne i zapłacić mandat, a informatyzacja urzędów stanu cywilnego ułatwi uzyskiwanie odpisów. Takie zmiany obiecuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Niewiele czasu minęło od kiedy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych udostępniło e-usługi Historia Pojazdu i Bezpieczny Autobus. Ministerstwo zapewnia, że nie będzie spoczywać na laurach i już szykuje kolejne udogodnienia. Część z nich będzie związana z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców (CEPIK 2.0), ale szykują się też zmiany dotyczące urzędów stanu cywilnego.

Mandat online, czyli nowości CEPIK 2.0

Jeśli chodzi o nowości istotne dla kierowców, to MSW zapowiada stworzenie czterech nowych e-usług. Będą to:

  1. E-usługa dla kierowców zapewniająca dostęp do danych o zastosowanych wobec niego karach i ograniczeniach. Będzie można sprawdzić liczbę własnych punktów karnych oraz opłacić mandat.
  2. Weryfikacja uprawnień kierowcy - ta e-usługa pozwoli przedsiębiorcom sprawdzić, czy pracownicy posiadają ważne uprawnienia do kierowania pojazdami.
  3. Usługa "Sprawdź szkołę jazdy" - pozwoli na uzyskanie informacji o jakości kształcenia szkół.
  4. Usługa "Mój pojazd" - pozwoli właścicielom pojazdów w Polsce na dostęp online do danych o swoim pojeździe.

MSW zapowiada też, że wprowadzone zostaną nowe mechanizmy, które znacznie zmniejszą ryzyko błędów w rejestrach. Na organy przekazujące dane do rejestrów nałożony zostanie obowiązek ich weryfikowania przed przekazaniem do ewidencji oraz obowiązek wyjaśniania niezgodności.

e-Urząd stanu cywilnego

Wczoraj Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało również o przyjęciu przez Radę Ministrów projektu nowej ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Ustawa ma otwierać drogę do prowadzenia od 1 stycznia 2015 roku rejestracji stanu cywilnego w postaci elektronicznej przez wszystkie urzędy stanu cywilnego w Polsce.

MSW obiecuje, że dzięki elektronicznej ewidencji obywatel będzie mógł złożyć wniosek i otrzymać odpis dokumentu w dowolnym urzędzie stanu cywilnego. Ponadto, jeśli obywatel zgłosi zapotrzebowanie na odpis aktu w postaci elektronicznej, kierownik USC prześle mu tą drogą potrzebny dokument.

Ma być możliwość składania oświadczeń w dowolnym USC (np. oświadczenie rozwiedzionego małżonka o powrocie do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa). Planowana jest też liberalizacja zasad zawierania małżeństw poza urzędem stanu cywilnego. Będzie można to zrobić, choć trzeba będzie zapłacić.

Sonda
Czy uda się z powodzeniem wprowadzić nowe usługi MSW?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Ponadto dostęp kierowników USC do elektronicznej bazy ma zwolnić obywateli z obowiązku przedkładania w urzędach odpisów dokumentów, co z kolei oznacza brak opłat za ich wydawanie.

Oczywiście w celu dokonania tych zmian trzeba wdrożyć system teleinformatyczny, w którym będzie prowadzony rejestr aktów stanu cywilnego, umiejscowiony centralnie i zasilany przez kierowników USC. Dokumenty, które do tej pory miały postać papierową, będą przenoszone do systemu stopniowo, np. przy okazji dokonania zmian w akcie lub żądania wydania odpisu.

Więcej o informatyzacji w DI


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930