PIT 2010: Ulgę na internet odliczamy po staremu

GazetaPrawna.pl 07-01-2011, 12:29

W nadchodzącym sezonie podatkowym po raz ostatni będziemy musieli przestrzegać starych zasad odliczenia ulgi internetowej.

Zgodnie z nimi ulga przysługuje wyłącznie z tytułu wydatków ponoszonych przez podatnika na użytkowanie sieci w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika do wysokości 760 zł rocznie. Co istotne, odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość wydatków podatnik może udokumentować fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

W praktyce oznacza to, że w przypadku wykupienia usługi internetowej przez kilkuosobową rodzinę z ulgi może skorzystać wyłącznie osoba widniejąca na fakturze wystawionej przez operatora. Jeżeli natomiast podatnik wynajmuje mieszkanie, w którym korzysta z internetu, ulgę odliczy tylko wtedy, gdy to jego dane widnieją na fakturze, a nie dane wynajmującego.

Dodatkowo, jeżeli dostęp do internetu jest tylko jedną z usług świadczonych przez operatora, np. obok telewizji kablowej czy telefonu, to trzeba pamiętać o tym, że z faktury VAT musi wynikać wyraźnie, jaka kwota wydatków dotyczy użytkowania internetu. W przypadku gdy internet opłacają osoby mieszkające wspólnie, np. małżonkowie, a faktury wystawiane są na imię i nazwisko ich obojga, to każdemu z nich prawo do ulgi przysługuje w ramach odrębnego limitu.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. W PIT za 2010 rok ulgę na internet odliczymy po staremu

Magdalena Majkowska

gazeta prawna


Następny artykuł » zamknij

RapidShare wygrywa z Atari

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy