PIT 2009: O czym musimy pamiętać, rozliczając ulgę internetową

Dziennik Gazeta Prawna 14-04-2010, 23:08

Podatnik, który w ubiegłym roku ponosił wydatki na internet, może je odliczyć od dochodu w zeznaniu podatkowym składanym do 30 kwietnia 2010 r. Konieczne jest tylko posiadanie faktur VAT za internet i dowodów zapłaty.

Czy miejsce zamieszkania wpływa na rozliczenie

Podatnik mieszka w Warszawie. Jest zameldowany w Łodzi. W jednym i drugim miejscu ponosi wydatki na internet. Czy przy odliczaniu tych wydatków od dochodu w rocznym PIT można będzie odliczyć tylko kwoty wydawane w miejscu zamieszkania?

TAK

Ulga internetowa dotyczy wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internetowej w lokalu/budynku będącym miejscem zamieszkania podatnika. Ulga ta jest limitowana – ustalona przez ustawodawcę. Wysokość ulgi na internet nie może przekroczyć w roku podatkowym 760 zł.

Zatem podatnik w zeznaniu za 2009 rok może od dochodu odliczyć tylko te wydatki na internet, które poniósł w miejscu zamieszkania, czyli w Warszawie. Wydatki na internet w Łodzi nie pomniejszą dochodu podatnika.

Odpowiedzi na inne pytania dotyczące ulgi na internet, m.in. czy można pomniejszyć dochód o każdą kwotę, czy wszyscy z rodziny skorzystają z ulgi, czy ulgę rozlicza się tylko w rocznym PIT, czy wystarczy posiadanie faktury VAT, czy ulgę wykazuje się w PIT/O, czy brak dochodu uniemożliwi odliczenie, czy zgubienie faktury pozbawi odliczenia znajdziecie w Dzienniku Gazecie Prawnej w artykule O czym musimy pamiętać, rozliczając ulgę internetową (dostęp płatny)

Ewa Matyszewska

Dziennik Gazeta Prawna

 

 

 

>> Rozlicz się przez internet - PIT 2009: E-deklaracje - rozliczenia podatkowe krok po kroku


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy