Nowy rok zawsze wiąże się z różnymi obowiązkami podatkowymi, które występują zarówno po stronie zatrudniających, jak i samych pracowników. Dotyczy to także konieczności złożenia dokumentu, jakim jest PIT-11. Muszą go przygotować wszyscy pracodawcy oraz zleceniodawcy. Co to za dokument i co należy z nim zrobić? Podpowiadamy.
reklama
Warto zacząć od informacji, że PIT-11 jest dokumentem skarbowym, który każdorazowo wypełniany jest przez osoby zatrudniające, chociażby jednego pracownika. Konieczność sporządzania tej deklaracji dotyczy więc tylko pracodawców oraz zleceniodawców. Pracownicy, a także zleceniobiorcy są zwolnieni z obowiązku samodzielnego wypełniania PIT-11. Firmy muszą wypełnić i dostarczyć taki dokument do urzędu skarbowego najpóźniej do końca stycznia. Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu termin na złożenie PIT-11 przez pracodawcę był nieco dłuższy, bowiem mógł on taką deklarację wypełnić do końca lutego.
Pracodawcy i zleceniodawcy muszą także pamiętać o przekazaniu wypełnionego dokumentu, jakim jest PIT-11 bezpośrednio do rąk osób zatrudnionych. Można to zrobić na dwa sposoby - zarówno w tradycyjnej, czyli papierowej formie, jak i elektronicznie. Druga forma może zajść jednak tylko wtedy, gdy pracownik wyrazi zgodę na taki sposób dostarczenia deklaracji.
Każdy, kto ma obowiązek wypełnienia PIT-11, powinien zgromadzić informacje dotyczące danych swojego pracownika lub zleceniobiorcy, do których zalicza się PESEL lub NIP, adres do korespondencji, a także dane dotyczące urzędu skarbowego właściwego dla zatrudnionego. Najczęściej jest to właściwy urząd skarbowy, który przypisywany jest na podstawie miejsca zamieszkania pracownika lub zleceniobiorcy. Innym, lecz równie istotnym elementem będzie wysokość zarobków zatrudnionego w poprzednim roku podatkowym. Mowa oczywiście o kwocie brutto wynagrodzenia. Rozlicz PIT-11 za 2022 rok w szybki sposób, dzięki odpowiednim narzędziom bądź rządowym stronom internetowym.
Formularz PIT-11 składa się z dwóch stron i 9 głównych działów oznaczonych literami od A do I. W części A musimy zawrzeć miejsce oraz cel składania deklaracji, a w części B - dane identyfikacyjne składającego. W następnej sekcji o literze C będzie znajdować się również miejsce zamieszkania, a część D będzie wymagała uzupełnienia informacji o kosztach uzyskania przychodu.
Z kolei część E dotyczy dochodów podatnika, pobranych zaliczek oraz pobranych składek. Część F wypełniają składający niebędący płatnikami, a G jest przeznaczona na informacje o przychodach zwolnionych z podatku. Finalnie w sekcji H składany jest podpis płatnika, a w sekcji I podpis osoby upoważnionej do sporządzenia informacji.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*