Piractwo jest lepsze niż Nagroda Emmy - mówi szef Time Warner o "Grze o tron"

09-08-2013, 15:05

Piractwo jest lepsze niż Nagroda Emmy - taką opinię wyraził Jeff Bawkes, szef drugiej co do wielkości korporacji mediowej świata. Te słowa dotyczyły serialu, którzy rzeczywiście odnosi sukces piracki i komercyjny zarazem.

Wiele już napisano o tym, że Gra o tron jest najpopularniejszym serialem wśród piratów. Wspominano też, że twórcy i wydawcy tego serialu raczej nie mają nic przeciwko temu piractwu.

Najpierw wyszedł przed szereg David Petrarca, jeden z reżyserów zaangażowanych przy serialu. Stwierdził on, że piractwo generuje tzw. buzz wokół Gry o tron, choć potem szybko dodał, że oczywiście nie popiera piractwa.

Piractwo lepsze niż Nagroda Emmy

Wydawało się, że Petrarca zrobił coś nierozsądnego, ale w kwietniu tego roku przedstawiciel HBO Michael Lombardo przyznał mu rację. Stwierdził, że piractwo to "rodzaj komplementu". Lombardo przyznał, że "pewnie nie powinien tego mówić".

Wreszcie zabrał głos Jeff Bawkes, szef Time Warnera, właściciela HBO. Na spotkaniu z inwestorami stwierdził on, że to prawda, iż Gra o tron jest najczęściej pobieranym przez piratów serialem. Dodał, że to "lepsze niż Emmy".

Bawkes mówił też, że jego firma od lat zmaga się z takimi problemami, jak np. puszczanie kabli do sąsiadów i dzielenie się z nimi abonamentem, ale to nie problem. Nasze doświadczenia pokazują, że prowadzi to do większej penetracji, większej liczby płatnych subskrypcji i zdrowszego HBO - mówił Bawkes (cytat za The Verge, High 'Game of Thrones' piracy is 'better than an Emmy,' says Time Warner CEO).

Jak widać HBO nie tylko toleruje piractwo, ale także przymyka oko na ludzi, którzy korzystają z usług wykupionych przez innych. W kwietniu tego roku serwisy internetowe pisały o tym, że HBO nie blokuje możliwości korzystania z jednego konta HBO Go przez kilka osób w tym samym czasie. Przedstawiciel HBO Jeff Cusson stwierdził wówczas, że firma nie zamierza tego zmieniać, bo... jest dobrze tak, jak jest.

Sonda
Czy zdarzyło Ci się kupić treść, którą wcześniej pobrałeś z nieautoryzowanych źródeł?
  • tak
  • nie
  • nie pamiętam
wyniki  komentarze

Piractwo jest OK, ale...

Choć twórcy i wydawcy Gry o tron nie mają nic przeciwko piractwu, nie oznacza to, że są oni zwolennikami złagodzenia praw autorskich. W ogóle wielkie wytwórnie mogą zgadzać się na darmową reklamę, ale mimo to będą chciały utrzymać piractwo w "szarej strefie", aby w razie potrzeby je ukrócić lub w jakimś stopniu kontrolować.

O powyższym świadczą choćby słowa Davida Kaplana z Warner Bros., który stwierdził, że Warner Bros. chce dawać szerokie pole do "użytku fanowskiego" i pozwalać fanom na takie wykorzystanie jego treści, które mogą być uznane za naruszenia prawa autorskiego, a jednak nie będą ścigane. Z pewnością w tym pojęciu nie będzie mieściło się udostępnianie dzieł w całości.

Czytaj: Współdzielone konto, by za darmo mieć płatną usługę? HBO się na to zgadza


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031