Piractwo internetowe filmów anime podnosi ich sprzedaż

04-02-2011, 11:27

Choć wytwórnie filmów i muzyki są nieugięte w walce z piratami, kolejne badania pokazują, że pobieranie filmów z sieci pozytywnie wpływa na ich sprzedaż.

Teza jakoby popularność wśród piratów podnosiła sprzedaż filmów nie jest nowa. Już kilkukrotnie w Dzienniku Internautów wspominaliśmy o wydawcach, którzy zamiast walczyć z tym zjawiskiem, po prostu je wykorzystywali.

>>Czytaj także: Piractwo służy biznesowi porno

Sonda
Przeglądasz trailery filmów w sieci?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Tym razem RIETI (skr. Japanese Research Institute of Economy, Trade and Industry) opublikowało badania na temat wpływu piractwa na sprzedaż płyt DVD z japońskimi filmami anime. Uwzględniano głównie fakt pojawiania się materiałów wideo w YouTube oraz sieciach P2P.

W podsumowaniu raportu zawarto następujący wniosek: Z szacunków przeprowadzonych na 105 odcinkach seriali anime wynika po pierwsze, że odtwarzanie wspomnianych filmów na YouTube nie ma negatywnego wpływu na wypożyczenia płyt DVD, natomiast wydaje się pozytywnie oddziaływać na sprzedaż nośników z filmem. Po drugie, pojawienie się materiałów w sieci P2P negatywnie wpłynęło na wypożyczenia DVD, jednak nie miało wpływu na sprzedaż płyt.

Fani przebrani za postacie anime
fot. inazakira (lic. CC-BY) - Fani przebrani za postacie anime
Japońskie badanie pokazuje, że piractwo w sieci nie zawsze musi się negatywnie odbijać na sprzedaży. Wręcz przeciwnie, często ją wspomaga, a podobną konkluzję można odnieść także do piractwa muzyki oraz książek.

Poza tym RIETI zwraca uwagę na bardzo dobre właściwości marketingowe YouTube. Wielu użytkowników właśnie za pośrednictwem tego serwisu dowiedziało się o nowych produkcjach, co według badaczy pozwala stwierdzić, że jest to dobre miejsce do promowania nowych produkcji pojawiających się na DVD.

>>Czytaj także: David Guetta: rozdawajmy muzykę za darmo by walczyć z piractwem


Źródło: TorrentFreak
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031