Piraci obrażeni na piratów
The Pirate Bay nie dba o swoich głównych partnerów - twierdzą "królowie DVDrip" z grupy aXXo i zapowiadają, że nie będą więcej udostępniać przechwyconych kopii filmów na szwedzkim trackerze.
Grupa należała do głównych filmowych "dostawców" TPB, dzięki którym internauci uzyskiwali dostęp do najnowszych produkcji kinowych w jakości DVD. Materiały od aXXo pobierano miesięcznie średnio milion razy!
Nic więc dziwnego, że ostatnia deklaracja przedstawicieli filmowych piratów wywołała duże poruszenie wokół The Pirate Bay - tym bardziej, że z zasobów trackera skasowana została znacząca część torrentów dotychczas przez nich udostępnionych.
Jeden z członków aXXo - Hunter1980 - tłumaczy podjętą decyzję tym, iż administratorzy TPB w żaden sposób nie reagowali na ataki i groźby, jakich ludzie aXXo stale doświadczali ze strony osób związanych ze strony filmowej organizacji MPAA.
Osoby związane z przemysłem filmowym nie tylko bez przerwy umieszczały zniechęcające do pobrania torrentów komentarze (mówiące o słabej jakości kopii, bądź jej błędnej zawartości), ale również posuwały się do personalnych ataków na poszczególnych członków grupy.
Wobec braku jakiejkolwiek reakcji ze strony operatorów strony, aXXo postanowił zakończyć z The Pirate Bay współpracę i zaprzestać udostępniać pliki na łamach serwisu. Nie oznacza to jednak zakończenia działalności przez piratów - materiały grupy nadal dostępne będą w innych serwisach torrentowych jak np. MiniNova.org, TorrentBox.com czy też Demonoid.com.
Dla The Pirate Bay jest to niewątpliwie dość dotkliwa strata. Część internautów zarzuca osobom stojącym za serwisem zbytnią arogancję i "rozdrabnianie się" na wiele innych projektów, co w efekcie końcowym prowadzi do tego, że żaden z nich nie jest doskonały.
Prócz swego głównego serwisu, TPB prowadzi m.in. serwis ze zdjęciami, a także reaktywowany tracker SuprNova.org. Administratorzy z "Pirackiej Zatoki" zapowiedzieli niedawno rychłe uruchomienie substytutu dla zamkniętego trackera OiNK, pracę nad własnym protokołem p2p, a wcześniej jeszcze uruchomienie serwisu na wzór YouTube (choć ten projekt wydaje się być dziś już porzucony).
Inni komentatorzy poddają natomiast w wątpliwość słuszność decyzji o usunięciu przez aXXo już udostępnionych plików. W efekcie końcowym działania MPAA przyniosły bowiem pożądany efekt (tj. zniknięcie wspomnianych torrentów), a tym samym okazały się być skuteczne, przynajmniej w wypadku The Pirate Bay.