Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

PIIT: Nowela Prawa Telekomunikacyjnego wzbudza wątpliwości

23-10-2006, 16:15

Pięcioletnia retencja danych byłaby kosztowna, ale nawet bez niej projekt nowelizacji Prawa Telekomunikacyjnego wzbudza zastrzeżenia. Natomiast propozycje zmian w Prawie Zamówień Publicznych mają swoje plusy - do takich wniosków doszli uczestnicy ostatniego posiedzenia Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT).

robot sprzątający

reklama


Kwestie nowelizacji Prawa Telekomunikacyjnego i Prawa Zamówień Publicznych poruszono w czasie ostatniego posiedzenia PIIT, które odbyło się 18 października.

Retencja danych: droga i niezgodna z dyrektywami

Przede wszystkim PIIT dołączyła do grona organizacji krytykujących proponowane zwiększenie okresu przechowywania danych telekomunikacyjnych do 5 lat. Jak stwierdził wiceprezes PIIT Maciej Rogalski, wprowadzenie takiego obowiązku nie tylko zwiększyłoby w sposób niekontrolowany koszty własne operatorów, ale także byłoby niezgodne dyrektywa unijną.

Poza tym Rogalski zauważył, że projektowane zmiany zasad udzielania rezerwacji czynią proces jeszcze mniej przejrzystym niż w chwili obecnej i również stoją w
sprzeczności z zaleceniami UE. "Duża nowela" Prawa telekomunikacyjnego budzi też bardzo wiele zasadniczych zastrzeżeń, którym Izba dała wyraz już we wrześniu br.

PIIT o Prawie Zamówień Publicznych

Wiceprezes PIIT Michał Rogalski przedstawił też główne kierunki zmian Prawa Zamówień Publicznych, którego nowelizacja jest przygotowywana przez rząd. Zdaniem Rogalskiego, nowelizacja ta ma kilka pozytywnych elementów. Jednym z nich jest powołanie Krajowej Izby Odwoławczej, ukonstytuowanej na
profesjonalnych zasadach.

Drugim pozytywnym elementem wydaje się możliwość uzupełniania dokumentacji w trakcie procesu przetargowego, w wymiarze podmiotowym i rzeczowym.

Poważne wątpliwości budzi natomiast ustalenie wysokich progów kwotowych, powyżej których praktycznie zanika możliwość odwoływania się od decyzji zamawiającego, a także nadmierne skrócenie terminu składania ofert. Może to ograniczyć przejrzystość procesu przetargowego.

Rada PIIT zatwierdziła stanowisko w tej sprawie i proponuje rozwiązania idące w stronę zwiększenia przejrzystości i informatyzacji procesu przetargowego (np. licytacja elektroniczna), proponując konkretny kształt odpowiednich zapisów.

Obawy rady wzbudził też przewidziany w projekcie obowiązek powiadamiania CBA o realizacji dużych zamówień. Wniosek z sali, by przy mniejszych zamówieniach zaproponować obowiązek powiadamiania odpowiednich komend Policji, nie spotkał się z aprobatą Rady.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *