Pierwszy w polskim transporcie publicznym. Ruszają testy autobusu autonomicznego w Gdańsku

06-09-2019, 18:21

Do końca września na krótkiej do Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku będzie jeździł autonomiczny autobus. Gdańsk uczestniczy w projekcie pod nazwą Przejście do ekologicznego i autonomicznego transportu publicznego ostatniej mili w Regionie Morza Bałtyckiego.

Dwa autonomiczne busy jeżdżące na kilometrowej trasie do ZOO - to część projektu Sohjoa Baltic pod nazwą "Przejście do ekologicznego i autonomicznego transportu publicznego ostatniej mili w Regionie Morza Bałtyckiego". Obok Gdańska w projekcie uczestniczą też Tallinn, Kongsberg, Vejle i Semigalia.

Przystanek autobusu autonomicznego w Kardiorg Park w Tallinnie, Estonia

Tallinn. Przystanek autobusu autonomicznego. Fot. arch. redakcji

6 września o godz. 11.00 gdański bus odbył swój pierwszy kurs. Startuje z przystanku przy ul. Spacerowej, zatrzymuje się przy parkingu samochodowym, a potem przy bramie ZOO. Będzie poruszał po jednej jezdni ulicy Karwieńskiej, którą zamknięto dla innych pojazdów.

Przystanek autobusu autonomicznego w Gdańsku

Gdańsk. Autobus autonomiczny na przystanku startowym. Fot. Urząd Miasta Gdańska

Autobus EZ10 marki Easymile wyposażony jest w system kamer i czujników, ale dla większego bezpieczeństwa jazd testowych na pokładzie zawsze będzie operator, który będzie mógł zareagować na nietypową sytuację. Jednorazowo na pokład zabiera do 9 osób, które mogą podróżować bezpłatnie. 

Obecne gdańska flota składa się z dwóch autobusów. Jeden jeździ, drugi czeka w gotowości, by podczas serwisu czy ewentualnych napraw drugiego pojazdu wyruszyć w trasę. Trasa będzie działała do końca września. Autobus będzie jeździł przez 5h dziennie, co najmniej dwa razy w ciągu godziny.

 

Autobus autonomiczny EasyMile

Autobus autonomiczny firmy EasyMile. Fot. EasyMile

Wrześniowe kursy będą kosztowały ponad 420 tys. zł brutto. 85% tej kwoty pochodzi z dofinansowania z programu Interreg Regionu Morza Bałtyckiego, pozostała kwota została wyłożona przez miasto.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930