Pierwszeństwo dla wolnego oprogramowania zapisane w ustawie - Francuzi już to mają

10-07-2013, 14:08

Ustawa przewidująca priorytetowe traktowanie wolnego oprogramowania została przyjęta przez Parlament Francji. Politycy zaczynają rozumieć, że otwarte rozwiązania mają istotne zalety.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wolne oprogramowanie jest coraz częściej stosowane przez władze lokalne i rządy, ale zazwyczaj nie ma to odzwierciedlenia w prawie. Nawet jeśli powstają przepisy zachęcające do otwartości czy interoperacyjności, nie oznacza to dawania priorytetu wolnemu oprogramowaniu. 

Teraz to zaczyna się zmieniać. Parlament Francji przyjął ustawę o szkolnictwie wyższym i badaniach, której artykuł 9 wyraźnie mówi, że w przypadku usług cyfrowych i zasobów uczelni wyższych wolne oprogramowanie ma być wykorzystywane w pierwszej kolejności.

Wolne oprogramowanie i "trudności prawne"

Decyzja polityków została ciepło przyjęta przez organizację April, która zajmuje się promowaniem otwartych standardów i wolnego oprogramowania. Jej przedstawiciele zauważyli, że przepisy dające pierwszeństwo wolnemu oprogramowaniu miały być już wcześniej wpisane do ustawy dotyczącej reorganizacji szkół publicznych. Niestety wówczas pomysł porzucono z powodu rzekomych "trudności prawnych". Organizacja April zadbała o przedstawienie analizy, która wyjaśnia, że trudności prawnych w rzeczywistości nie ma.

Otwartość zyskuje wsparcie

Nie jest to jedyna decyzja korzystna dla otwartych rozwiązań, jaka zapadła w ostatnim czasie. Komisja Europejska w ubiegłym miesiącu oficjalnie stwierdziła, że urzędy nie powinny być uzależnione od wybranych dostawców i dlatego w przetargach trzeba uwzględniać otwarte standardy.

Komisja Europejska i politycy z Francji najwyraźniej zrozumieli, że otwartość to pewna dodatkowa wartość, a nie tylko cecha "alternatywnego produktu". Inaczej jest w Polsce, gdzie przez lata mówiono tylko o "neutralności technologicznej", ale wystrzegano się premiowania rozwiązań otwartych.

Sonda
Czy Polska powinna mieć prawo, które daje priorytet wolnemu oprogramowaniu?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Polska "neutralność"

Polska "neutralność technologiczna" polega na tym, że nie można dyskryminować żadnego rozwiązania. Na tej podstawie urzędnicy dochodzą do wniosku, że "neutralne" jest kupowanie do urzędów głównie komputerów z Windowsem, bo przecież nie można dyskryminować Windowsa. Efekty? Nasza administracja jest w dużej mierze zależna od produktu jednej zagranicznej firmy i to się nazywa "neutralnością technologiczną"...

Oczywiście wolne oprogramowanie to nie tylko wolność, ale także oszczędności, czyli pieniądze. Ostatnio władze Estremadury w Hiszpanii zdecydowały o przesiadce na Linuksa. Szacuje się, że pozwoli to zaoszczędzić 30 mln euro rocznie.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.