Już w najbliższy piątek (1 sierpnia) będzie okazja do obejrzenia zaćmienia Słońca. W Polsce - częściowego, gdzie tarcza najbliższej nam gwiazdy zostanie zakryta w około 35 procentach. Mieszkańcy m.in. Kanady, Rosji i Chin przeżyją pełne zaćmienie. Polacy także będą mogli zobaczyć to zjawisko - dzięki internetowi. 25 lipca wyruszyła ekspedycja portalu astronomicznego Astrohobby.pl do Rosji w celu profesjonalnej obserwacji i rejestracji zaćmienia Słońca. W ramach ekspedycji przewidziano bezpośrednią wideo-relację na żywo w internecie.
reklama
Można je podzielić na: całkowite [centralne] - kiedy Księżyc przesłania całą tarczę Słońca, obrączkowe [centralne] - gdy rozmiar tarczy Księżyca jest mniejszy od rozmiaru tarczy Słońca i hybrydowe [centralne] - zachodzi wówczas, gdy w niektórych miejscach Ziemi to samo zaćmienie jest całkowite, a w innych obrączkowe. Występuje również częściowe, niecentralne zaćmienie słońca, które zależy wyłącznie od punktu obserwacji, gdzie obserwujący nie jest dostatecznie blisko obszaru pokrytego cieniem Księżyca i znajduje się w jego półcieniu.
W Polsce będziemy mogli obserwować jedynie częściowe zaćmienie Słońca. Całkowite - jeżeli dopisze pogoda - obejrzymy na stronie portalu astronomicznego Astrohobby.pl w transmisji video na żywo z Syberii dzięki ekspedycji prowadzonej przez ten portal.
Pełne zaćmienie Słońca będzie trwało ponad 2 minuty. Ekspedycja rozpocznie obserwację około godziny 10 rano. W Polsce będzie można rozpocząć oglądanie częściowego zaćmienia około godziny 11:00 (o 10:52 w Warszawie).
UWAGA: Zaćmienia Słońca nie wolno obserwować gołym okiem ani przez okulary przeciwsłoneczne, a w szczególności przez teleskopy, lornetki i lunety, które skupiają dużą ilość światła słonecznego.
Zaćmienie można przez krótki okres czasu śledzić np. poprzez szybki pokryte sadzą (okopcone nad świecą), maski spawalnicze. Najlepiej jednak zaopatrzyć się w specjalne okulary do obserwacji zaćmienia słońca wyposażone w odpowiednie filtry lub oglądać zaćmienie bez filtrów - w internecie :)
Więcej o zaćmieniach słońca można przeczytać m.in. w Wikipedii.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*