Urząd Patentowy USA (USPTO) odrzucił patent na popularny format grafiki JPEG. Teraz firma Forgent Networks nie będzie juz mogła domagać się pieniędzy od producentów, którzy korzystają z tej metody kompresji.
reklama
Sprawa patentu na format JPEG była swojego czasu bardzo głośna za sprawą agresywnych ataków firmy Forgent Networks na czołowych producentów sprzętu i oprogramowania takich jak: Apple, Dell, HP, IBM, Canon, Creative, JVC, Xerox, Adobe, Macromedia.
Firma w roku 2002 ogłosiła, że nabyła praw do patentu nr 4,698,672, zwanego krócej patentem '672, a dotyczącego metody kompresji pliku graficznego. W roku 2004 Forgent Networks zaczęła domagać się uiszczenia opłat licencyjnych z tytułu użytkowania patentowanej technologii. Z czasem wpływy z tych opłat stały się dla przedsiębiorstwa głównym źródłem przychodu.
Tymczasem przedstawiciele organizacji Joint Photographic Experts Group, która w 1986 roku stworzyła standard JPEG, twierdzili, że patent '672 dotyczy innej niż w formacie JPEG technologii kompresji.
Sprawa doczekała się wreszcie wyjaśnienia dzięki Public Patent Foundation (PubPat), która poprosiła urząd patentowy o zweryfikowanie patentu '672.
Urząd nie tylko odrzucił patent, ale również zgodził się z PubPat co do faktu, że firma składająca wniosek o patent wiedziała o wcześniejszym wykorzystaniu tej metody, jednak zataiła to przed urzędem.