PARP stawia na startupy

09-06-2015, 12:05

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości właśnie ogłosiła programy wsparcia w perspektywie 2014-2020. Agencja zamierza przyłożyć się do tworzenia w Polsce "ekosystemu startupowego". Wsparcie będzie skierowane do młodych firm, ale także do kapitałowych inwestorów prywatnych - ma to dać startupom nie tylko pieniądze, ale i wsparcie merytoryczne doświadczonych inwestorów.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


PARP stawia na starupy

Fot. Ismagilov/shutterstock.com

Starter - inwestycje w innowacyjne startupy

Według dotychczasowych doświadczeń PARP w Polsce wciąż jest za mało tzw. funduszy zalążkowych (seed), czyli inwestorów prywatnych, którzy mogliby wesprzeć kiełkującą przedsiębiorczość kwotami do 1 mln zł. Program Starter ma pomóc w dokapitalizowaniu takich funduszy, by mogły one z kolei wspierać innowacyjne startupy z branż: ICT, medycyna, life science czy ochrona środowiska.

Odbiorcami tego programu są fundusze zalążkowe (najlepiej wspierane przez doświadczone fundusze Venture Capital), których zadaniem będzie wyszukanie i wybranie innowacyjnych projektów, które są jeszcze na wczesnym etapie rozwoju, przygotowanie ich do inwestycji oraz sama inwestycja kapitałowa. Fundusze mogą wnioskować o wsparcie od 20 do 40 milionów zł, uzyskując dofinansowanie w przedziale 50–90% (inwestycja) do 100% (koszty zarządzania).

Biz_Nest - grupowe inwestycje aniołów biznesu w małe i średnie firmy

Aniołowie Biznesu, czyli prywatni inwestorzy indywidualni, w Ameryce i Europie często tworzą grupy (syndykaty), by zmniejszyć ryzyko inwestycji i móc dokapitalizować większe projekty. PARP chce zachęcić polskich aniołów biznesu do tworzenia podobnych sieci i do inwestowania grupowego (min. 3 aniołów na inwestycję). Sieci będą mogły wnioskować o wsparcie od 30 do 50 mln zł, a konkretne projekty będą finansowe w modelu: 50% kapitał prywatny aniołów biznesu i 50% kapitał przekazany sieciom przez PARP.

Fundusz pożyczkowy innowacji

Dla mikro- i małych przedsiębiorców PARP przygotował pożyczki na wprowadzenie na rynek innowacyjnych rozwiązań. Jest to rozwiązanie dla firm bez historii finansowej, które nie mogłyby liczyć na tradycyjną pożyczkę (np. bankową). Pożyczkę można dostać na wprowadzenie na rynek innowacyjnego produktu lub rozwój działalności przedsiębiorstwa będącego na rynku nie dłużej niż 24 miesiące. Warunkami udzielania wsparcia jest udział inwestora kapitałowego, wkład własny wnioskodawcy oraz biznesplan wykazujący rentowność przedsięwzięcia. Warunki te są zabezpieczeniem pożyczki - skoro pomysł wspiera swoimi pieniędzmi inwestor kapitałowy, ma on szansę przekształcić się w działające i zarabiające rozwiązanie i pozwolić wnioskodawcy spłacić pożyczkę. Wysokość pożyczki może być dwukrotnością wsparcia uzyskanego od inwestora (od 200 tys. do 2 mln zł w przypadku funduszu VC i od 200 tys. do 1 mln zł w przypadku anioła biznesu).

4Stock - dostęp MŚP do rynku kapitałowego

Celem działania jest zniesienie głównej bariery w pozyskaniu finansowania z rynków publicznych (Giełda Papierów Wartościowych, New Connect, zagraniczne rynki regulowane, rynek obligacji Catalyst), tj. wysokich kosztów przygotowania przedsiębiorstwa do debiutu na parkiecie lub emisji obligacji. Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły uzyskać wsparcie na przygotowanie niezbędnej dokumentacji, do 50% kosztów, zależnie od wyboru rynku kapitałowego. Konkurs ruszy w grudniu 2015 roku, nabór wniosków potrwa od stycznia do marca 2016 roku.

Platformy startowe dla nowych pomysłów, czyli rozwój startupów w Polsce Wschodniej

Dzięki wsparciu finansowemu ośrodki innowacji (np. parki naukowo-technologiczne czy inkubatory technologiczne) będą mogły przygotować i realizować Platformy startowe - ekosystemy wsparcia startupów - wspólnie z władzami samorządowymi, doświadczonymi przedsiębiorcami, uczelniami, organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami otoczenia biznesu. Panel ekspertów będzie oceniał pomysły biznesowe. Te, które pozytywnie przejdą pozytywne oceny i zostaną zakwalifikowane do programu wsparcia, będą podstawą do założenia startupu. Nowe startupy będą miały swoich opiekunów, którzy przygotują dla nich program inkubacji. Platforma może otrzymać do 100% dofinansowania, nie są podane maksymalne wysokości wsparcia. Konkurs zostanie ogłoszony we wrześniu 2015 roku, a nabór wniosków zacznie się w październiku 2015 roku.

Startupy, które ukończą program akceleracji i będą gotowe do wejścia na rynek z tak powstałym produktem, będą mogły liczyć na wsparcie rozwoju w ramach poddziałania Rozwój startupów w Polsce Wschodniej. Wsparcie polegać będzie na dofinansowaniu rozwoju startupu przez dotację na początkową działalność firmy. Minimalna wartość projektu i wydatków kwalifikowalnych musi wynosić 50 tys. zł, maksymalna wartość dofinansowania wydatków kwalifikowalnych - 800 tys. zł (finansowanie wyniesie do 85% wydatków kwalifikowanych).

W perspektywie finansowania 2014-2020 PARP dysponuje kwotą 3,6 mld euro w następujących programach operacyjnych:

  • Program Operacyjny Inteligentny Rozwój - 1,9 mld euro;
  • Program Operacyjny Polska Wschodnia (program ponadregionalny dla 5 województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego) - 1,6 mld euro;
  • Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój - 90 mln euro.

 

Partnerem sekcji Startupy jest PizzaPortal.pl - startup, który powstał w 2010 roku, a od 2012 roku stał się częścią grupy Delivery Hero, holdingu ułatwiającego zamawianie jedzenia na całym świecie. Wgryź się w sukces razem z PizzaPortal.pl!

Wgryź się w biznes z PizzaPortal.plSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie
pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.