Lekarze mają problem z wystawianiem zaświadczeń podpisanych Profilem Zaufanym. Ministerstwo rodziny proponuje dwa ułatwienia - nową metodę uwierzytelniania oraz przedłużenie okresu stosowania zwolnień papierowych.
reklama
Służba zdrowia zmierza w stronę elektronicznych zwolnień, recept i skierowań. Niestety nie wszystko idzie tak gładko jak wcześniej się spodziewano, o czym świadczy przedstawiony przez Ministerstwo Rodziny projekt nowelizacji Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Jak zapewne wiecie od tego roku zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane w formie elektronicznej, a stosowanie zwolnień papierowych ma być możliwe do 31 grudnia 2017 r. W praktyce zaświadczenie elektroniczne jest wystawiane w formie e-dokumentu podpisanego podpisem kwalifikowanym albo Profilem Zaufanym. Niestety zdaniem lekarzy korzystanie z Profilu Zaufanego jest czasochłonne i trudne. Z kolei podpis kwalifikowany nie jest darmowy.
Teraz ministerstwo rodziny proponuje obok tych form podpisu zastosować jeszcze jeden sposób podpisywania zaświadczeń. Chodzi o to, że zaświadczenie lekarskie będzie wystawiane w formie dokumentu elektronicznego podpisanego z wykorzystaniem narzędzi informatycznych udostępnionych przez ZUS. Ten sposób uwierzytelniania będzie zabezpieczony mechanizmem wymagającym potwierdzenia każdej transakcji.
W ustawie przewiduje się również wprowadzenie zmian w przepisie regulującym zasady postępowania w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku. Wniosek w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku również będzie mógł być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem elektronicznym potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, albo wykorzystując sposób potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych dostępny w systemie teleinformatycznym ZUS.
Ponadto projekt przewiduje wydłużenie o rok okresu przejściowego, w którym funkcjonować będą dotychczasowe papierowe druki ZUS ZLA. W efekcie lekarze będą mogli wystawiać zaświadczenia lekarskie w dotychczasowej formie na drukach ZUS ZLA do dnia 31 grudnia 2018 r.
Zdaniem autorów projektu ustawy wprowadzenie proponowanych zmian nie blokuje możliwości wdrożenia Karty Specjalisty Medycznego. Potwierdzanie dokumentów przez system ZUS będzie - zdaniem projektodawcy - spełniać poziom bezpieczeństwa jaki jest stosowany w przypadku podobnych usług oferowanych przez administrację publiczną w Polsce.
Projekt trafił do uzgodnień i konsultacji. Poniżej dla zainteresowanych projekt ustawy z uzasadnieniem.
Do Ku Ment 251843 by Dziennik Internautów on Scribd
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Nie umawiaj się z facetem udającym 14-latkę! Przegląd (e)prawny 21.10.2016
|
|
|
|
|
|