Państwowe e-usługi w jednym miejscu? Rząd przyjął Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa

08-01-2014, 14:14

E-usługi świadczone przez państwo mają być w przyszłości zebrane w jednym miejscu. Obywatel będzie mógł elektronicznie zamówić wizytę w urzędzie i będzie miał dostęp np. do ofert pracy z sektora publicznego. To tylko wybrane założenia programu, który został dziś przyjęty przez Radę Ministrów.

W jakim kierunku będzie zmierzać informatyzacja naszego kraju? Odpowiedzi na to pytanie można znaleźć w dokumencie, jakim jest Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa (PZIP). Dziś został on przyjęty przez Radę Ministrów, a my pod tym tekstem publikujemy jego kopię. Tego typu dokumenty mogą się wydawać mglistymi obietnicami, niemniej opisują obrany kierunek i warto o nich dyskutować.

Trzeba też odnotować, że w dniu dzisiejszym Rada Ministrów przyjęła także Narodowy Plan Szerokopasmowy (NPS) oraz Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014 -2020. To wszystko ma znaczenie dla informatyzacji.  

Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa

Przyjęty dziś PZIP to dokument dość obszerny (ponad 120 stron) i zawarto w nim wiele istotnych założeń. Za jedno z najważniejszych należy uznać propozycję stworzenia jednego miejsca, z którego będzie można dostać się do e-usług. Ma nim być udoskonalona elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP), a profil zaufany ePUAP ma być podstawowym sposobem weryfikowania tożsamości obywatela w kontaktach z e-administracją.

Warto zajrzeć do rekomendacji usług, jakie mają być wprowadzone na poziomie centralnym (strona 35 dokumentu i dalsze). Proponowane są m.in.:

 • usługa umawiania się na wizytę w urzędzie przez internet,
 • możliwość elektronicznego wnioskowania o wydanie odpisów aktów stanu cywilnego,
 • zapewnienie jednego punktu dostępu do wszystkich ofert pracy pochodzących z sektora publicznego i umożliwienie aplikowania o pracę w sektorze publicznym w formie elektronicznej,
 • prowadzenie i zarządzanie indywidualną dokumentacją medyczną pacjenta,
 • e-skierowania, e-zlecenia i e-zwolnienia w służbie zdrowia,
 • wprowadzenie elektronicznej karty ubezpieczenia zdrowotnego,
 • stworzenie elektronicznych akt sądowych i umożliwienie w pełni elektronicznego dostępu do akt sprawy,
 • informowanie obywateli przez władze publiczne w wiadomościach wysyłanych na telefony komórkowe (np. kanałem radiowym) o konkretnych zagrożeniach (np. powodzie, wichury).

PZIP zauważa też, że możliwe będzie tworzenie e-usług mieszanych, czyli łączenie usług publicznych z komercyjnymi. PZIP uwzględnia też angażowanie obywateli w podejmowanie decyzji oraz wykorzystanie potencjału informacji sektora publicznego.

Narodowy Plan Szerokopasmowy

Kolejnym przyjętym przez rząd dokumentem jest Narodowy Plan Szerokopasmowy (NPS), o którym już wcześniej pisaliśmy.

Realizacja tego planu ma sprawić, że dostęp do szybkich usług szerokopasmowych uzyska prawie 16,5 mln Polaków. To z kolei ma powodować, że w Polsce do 2020 r. znikną bariery w dostępie do szybkiego internetu. NPS był wzorowany na Agendzie Cyfrowej dla Europy i jest podobnie optymistyczny. Wiele osób sądzi, że jest nadmiernie optymistyczny.

PO PC 2014-2020

Jeśli zaś chodzi o Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014-2020, to w jego ramach planuje się realizację 4 osi priorytetowych:

 • Oś priorytetowa I Powszechny dostęp do szybkiego internetu (alokacja 1.020.276.000 EUR) - w ramach tych działań wspierany będzie rozwój nowoczesnej infrastruktury szerokopasmowej na obszarach nieatrakcyjnych ekonomicznie.
 • Oś priorytetowa II e-administracja i otwarty rząd (alokacja 1.039.800.000 EUR) - wsparcie skierowane będzie przede wszystkim do jednostek administracji rządowej i jednostek im podległych, obejmując projekty o znaczeniu ogólnopolskim.
 • Oś priorytetowa III Cyfrowa aktywizacja społeczeństwa (alokacja 135.000.000 EUR) - główne cele to e-integracja i e-aktywizacja na rzecz zwiększenia aktywności oraz jakości korzystania z internetu.
 • Oś priorytetowa IV Pomoc techniczna - ma na celu wsparcie procesu zarządzania i wdrażania programu.

Całość alokacji na program wynosi 2 255,6 mln EUR.

Poniżej, dla zainteresowanych, kopia Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa.

PZIP-ostateczny by di24pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930