Paczka była upuszczona? DropTag to zapisze i prześle na smartfona

11-02-2013, 10:46

DropTag to czujnik umieszczany w paczce, który rejestruje siły działające na przesyłkę. Przy odbiorze paczki klient mógłby skanować ją smartfonem, by wiedzieć, czy po drodze była traktowana jak należy. To mogłoby zrewolucjonizować e-handel.

E-handel jest bardzo obiecujący, ale jego przyszłość wiąże się z usługami pocztowo-kurierskimi. Mówi się nawet, że są one "wąskim gardłem e-handlu", bo choć możemy towar zamówić w e-sklepie w każdej chwili, nie zawsze dostaniemy go na czas i niestety nie zawsze w dobrym stanie. Co gorsza, zarówno kurier, jak i sprzedawca starają się wcisnąć zepsuty towar konsumentowi.

Wstrząsy pod kontrolą

Rozwiązaniem problemu może być technologia DropTag stworzona przez firmę Cambridge Consultants. W chwili obecnej nie jest to technologia stosowana przez kurierów, gości raczej na branżowych targach, niemniej warto ją przedstawić.

DropTag to energooszczędny czujnik, który można przyczepić do paczki. Posiada akcelerometr, pamięć oraz energooszczędną łączność Bluetooth 4.0. Czujnik może rejestrować siły działające na paczkę, które można w każdej chwili odczytać przy pomocy specjalnej aplikacji dla smartfona. Klient odbierający paczkę może więc zeskanować czujnik i zobaczy komunikat, np. "paczka dobrze traktowana" albo "paczka upuszczona". Można też wyświetlić bardziej szczegółowe informacje o siłach działających na paczkę.

Diagram poniżej oraz film pod tekstem pokazują, jak działa DropTag.

diagram

Prezentowana funkcja DropTag mogłaby się spodobać klientom firm kurierskich, a pracowników zachęciłaby do ostrożniejszego obchodzenia się z paczkami. To jednak nie wszystko.

Łatwiejsze śledzenie paczek

DropTag mógłby być wzbogacony o funkcje GPS do płynnego śledzenia paczek. Możliwe jest także wyposażenie go w dodatkowe funkcje dla specyficznych rodzajów paczek, np. mógłby śledzić zmiany temperatur, w jakich paczka była przechowywana lub przemieszczana.

DrogTag mógłby też uprościć procedury przetwarzania przesyłek. Ręczne skanowanie pojedynczych paczek można zastąpić DropTagami i bramkami, które automatycznie rejestrują pojawienie się paczki w danym miejscu.

Sonda
Zapłaciłbyś więcej za przesyłkę z funkcją śledzenia wstrząsów?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Za mniej niż 2 dolary?

Technologia nie musi być droga. Koszt materiałów do zbudowania czunika DropTag ma być mniejszy niż 2 dolary. Urządzenie może działać na jednej baterii guzikowej "wiele tygodni" (według producenta). Oczywiście dla dużych firm kurierskich zakup wielu takich czytników oznaczałby niemały wydatek, ale firmy kurierskie początkowo mogłyby oferować czujnik do paczki jako usługę dodatkowo płatną.

Technologia DropTag ma być prezentowana na targach MESSE w Hanowerze w kwietniu br. Poniżej film prezentujący ją w akcji.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy