Oświetlenie do salonu. O czym pamiętać przy wyborze?

16-11-2020, 09:46

Salon to bez wątpienia najważniejsze miejsce w naszym domu. By dobrze spełniało swoją funkcję i oferowało przyjazną przestrzeń do wydajnego, codziennego odpoczynku, powinno być naprawdę dobrze urządzone. By sprostać temu zadaniu, pod uwagę musimy wziąć wiele czynników. Dobór poszczególnych elementów wyposażenia i wystroju jest trudnym zadaniem. Powinny one współgrać ze sobą i tworzyć sprzyjająca relaksowi atmosferę, a przy okazji być wysokiej jakości, cechując się pełną funkcjonalnością oraz dużą wytrzymałością.

  1. Lampy wiszące. Czemu są ważne? Jak dobrać najlepszy model?
  2. Wybieramy lampę do salonu. Źródła bocznego oświetlenia
  3. Taśmy LED. Czy okażą się przydatne przy aranżacji salonu?
oświetlenie salonu

Jeśli nie spełnią tych wszystkich wymagań, musimy przygotować się na to, że wypoczynek będzie obciążony sporą dawką codziennej frustracji. O tę łatwo nie tylko w przypadku doboru złych mebli wypoczynkowych, ale też – a może przede wszystkim – oświetlenia. W salonie powinna znaleźć się nie tylko lampa sufitowa, ale też dodatkowe źródła światła, w ogromnym stopniu odpowiadające za nastrój po zmroku. Jak jednak dobrać lampy do salonu? Na co zwrócić uwagę przy zakupach poszczególnych elementów oświetlenia? Wyjaśniamy to w nowym artykule.

Lampy wiszące. Czemu są ważne? Jak dobrać najlepszy model?

Lampa wisząca to z całą pewnością kluczowy element oświetlenia salonu. Jego wielkie znaczenie wynika przynajmniej z dwóch czynników. Pierwszy to, jak nietrudno się domyślić, fakt, że stanowi ona jednocześnie bardzo ważną część wystroju, pełniąc funkcję swego rodzaju dekoracji. W ogromnym stopniu kształtuje wizualny charakter salonu i jest jednym z tych sprzętów, które goście zaważają w pierwszej kolejności. Warto więc wybrać lampę, która dobrze się prezentuje i stylistycznie współgra z pozostałymi elementami.

Drugi czynnik sprawiający, że wybór lampy wiszącej należy dokładnie przemyśleć to fakt, że jest ona głównym źródłem światła w tym pomieszczeniu. O ile podczas nastrojowych, leniwych wieczorów zwykle pozostaje zgaszona, to trudno wyobrazić sobie bez niej przyjęcie, uroczysty, popołudniowy obiad organizowany zimą czy jakiekolwiek inne spotkanie. Lampa wisząca powinna więc dawać jasne światło, doświetlające całe pomieszczenie i pozwalające na swobodne korzystanie – a także sprzątanie – salonu po zapadnięciu zmroku.

Wybieramy lampę do salonu. Źródła bocznego oświetlenia

Równie ważne są pozostałe lampy, które znajdą się w salonie. W większości przypadków one również wpływają na to, jak to pomieszczenie będzie się prezentować jako całość – zwłaszcza, jeśli mówimy o dużych, stojących lampach lub ozdobnych modelach wiszących. Jeszcze ważniejsze okazuje się natomiast to, iż to właśnie boczne oświetlenie w największym stopniu wpływa na nastrój, jaki panuje w salonie po zmroku. Przy jego wyborze weźmy zatem pod uwagę nie tylko rodzaj, natężenie i barwę emitowanego przez poszczególne lampy światła, ale też ich wygląd. Jeśli chodzi o ten drugi czynnik, na stronie https://boxlab.pl/ znajdziemy między innymi:

  • oświetlenie szynowe – lampy montowane na wiszących szynach, idealne na przykład do doświetlenia stołu;
  • lampy na wysięgnikach – szczególnie dobrze sprawdzające się we wnętrzach urządzonych w loftowym stylu;
  • lampy stojące;
  • lampy wpuszczane w podwieszany sufit.

Taśmy LED. Czy okażą się przydatne przy aranżacji salonu?

Dobrym rozwiązaniem może tez okazać się zakup taśm LED, które będą doskonałym dodatkowym źródłem światła – zwłaszcza w salonach urządzonych na nowoczesną modłę. Poza tym staną się świetnym sposobem na wyróżnienie niektórych elementów salonu – na przykład podświetlenie telewizora czy akwarium.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag oświetlenietag nolstag lampy
To warto przeczytaćfot. Devire


RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Serwisy specjalne: