Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ostrożnie z otwieraniem plików MP4

11-12-2007, 11:39

Jeden z kodeków stosowanych w popularnych odtwarzaczach zawiera błąd, który pozwala cyberprzestępcy na wykonanie dowolnego kodu na komputerze ofiary. Na atak z wykorzystaniem tego błędu narażeni są użytkownicy Windows Media Player oraz Winamp.

robot sprzątający

reklama


Błąd w kodeku 3ivx MP4 (w pliku 3ivxDSMediaSplitter.ax) został zlokalizowany przez hackera posługującego się pseudonimem SYS 49152. Pozwala on na przepełnienie bufora po uruchomieniu przez ofiarę specjalnie spreparowanego pliku MP4. Odnoszące się do błędu eksploity zostały opublikowane na stronie milw0rm.com.

Ze wspomnianego kodeka korzystają m. in. popularne odtwarzacze Windows Media Player, Windows Media Player Classic oraz Winamp. Funkcjonowanie luki zostało potwierdzone w Windows Media Player 6.4 (wersja załączona do Windows 98 i 2000) oraz w Winamp 5.32.

Serwis Secunia ocenił lukę jako "wysoce krytyczną" (ocena 4 w pięciostopniowej skali Secunii, w której 5 oznacza największe zagrożenie).

Specjalista Raymond Ball z firmy Symantec zaznaczył, że wadliwy kodek jest "dość popularny" i niewykluczone, że inne odtwarzacze również narażone są na atak. Ponieważ nie ma obecnie żadnej łatki usuwającej problem, specjaliści zalecają ostrożność w oglądaniu filmów pobranych z Sieci. Ewentualnie można usunąć wspomniany kodek.

Microsoft ma dziś udostępnić swoje biuletyny bezpieczeństwa. Jeden z nich ma się odnosić do błędów w Windows Media Player. Możliwe więc, że nowsze wersje Windows Media Player będą lepiej zabezpieczone przed atakiem. Nie należy się raczej spodziewać łatki dla WMP 6.4, która jest uznawana za przestarzałą.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Secunia, PC World