OS X i Windows są w porównywalnym stopniu narażone na ataki - twierdzi Kaspersky Lab

Piotr Kupczyk 10-02-2015, 18:33

W niektórych sytuacjach użytkownicy Maków mogą być nawet bardziej atrakcyjnym celem, szczególnie w przypadku zagrożeń finansowych i wyłudzających okup - czytamy w raporcie z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International.

Z badania wynika, że 24% użytkowników komputerów stacjonarnych firmy Apple oraz 10% użytkowników laptopów tej firmy natrafiło na szkodliwe oprogramowanie w ciągu badanego roku*. W przypadku właścicieli komputerów stacjonarnych z systemem Windows odsetek ten był nieco większy – 32%.

Z drugiej strony, szkodliwe oprogramowanie wyłudzające okup za przywrócenie dostępu do danych lub komputera (tzw. ransomware) zaatakowało 13% właścicieli komputerów Mac. Dla porównania, w przypadku użytkowników systemu Windows odsetek ten wynosił 9%. Podobna sytuacja dotyczy zagrożeń, których celem są dane finansowe: incydenty te zostały zgłoszone przez 51% użytkowników systemu OS X oraz 43% użytkowników systemu Windows.

Niepokojącym trendem ukazanym przez badanie jest to, że użytkownicy komputerów Mac nie dysponują wystarczającą świadomością w zakresie zagrożeń internetowych. Na przykład, 39% właścicieli MacBooków nigdy lub prawie nigdy nie słyszało o oprogramowaniu ransomware, a 30% nie jest świadomych niebezpiecznych szkodliwych programów, które mogą wykorzystywać luki w zabezpieczeniach systemu lub zainstalowanych aplikacji (tzw. exploity).

Z badania wynika również, że połowa użytkowników urządzeń Mac lekceważy konieczność stosowania rozwiązań bezpieczeństwa internetowego na swoich urządzeniach: chronionych jest tylko 47% MacBooków i 59% komputerów stacjonarnych firmy Apple. Co więcej, gdy użytkownicy urządzeń firmy Apple decydują się już na rozwiązanie bezpieczeństwa, aż 41% za najważniejszy czynnik uznaje cenę, podczas gdy 36% stawia na jakość wykrywania szkodliwego oprogramowania. Na trzecim miejscu (33%) znajduje się wpływ rozwiązania na wydajność urządzenia.

Dla porównania, użytkownicy systemu Windows największą wagę przywiązują do wydajności wykrywania szkodliwego oprogramowania (47%), następnie do ceny rozwiązania (42%) oraz jego możliwości w zakresie zwalczania zagrożeń internetowych (31%).

jannoon028 / Shutterstock

jannoon028 / Shutterstock

10 prostych wskazówek bezpieczeństwa dla użytkowników Maków

  1. Na co dzień pracuj z użyciem konta, które nie ma uprawnień administratora.

  2. Korzystaj z przeglądarki, która zawiera mechanizm piaskownicy (sandbox) i posiada dobrą reputację, jeśli chodzi o szybkie naprawianie problemów dotyczących bezpieczeństwa.

  3. Odinstaluj oprogramowanie Flash Player i Java, jeżeli nie jest niezbędne.

  4. Instaluj wszystkie uaktualnienia systemu operacyjnego i użytkowanych aplikacji natychmiast po ich pojawieniu się.

  5. Korzystaj z menedżera haseł, aby chronić się przed atakami phishingowymi.

  6. Wyłącz funkcje IPv6, AirPort oraz Bluetooth, jeśli nie są wykorzystywane.

  7. Włącz pełne szyfrowanie dysku (FileVault).

  8. Zablokuj możliwość instalowania aplikacji z niezaufanych źródeł („Preferencje” » „Ochrona i prywatność” » „Ogólne” » „Dopuszczaj programy pobrane z” » „Mac App Store” lub „Mac App Store i od zidentyfikowanych autorów”).

  9. Uaktualnij Adobe Readera do najnowszej wersji.

  10. Zainstaluj dobre rozwiązanie bezpieczeństwa.

 

* W niniejszym dokumencie odsetek ten odnosi się do użytkowników, którzy wskazali na laptop lub komputer stacjonarny działający na określonej platformie jako główne urządzenie, z którego uzyskują dostęp do internetu. Jako że użytkownicy mogą wykorzystywać kilka urządzeń jednocześnie, na każdym z nich mogą być celem zagrożeń wymienionych w tekście.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031