Tej wiosny po raz pierwszy da się podglądać przez internet orliki grubodziobe, rzadkie ptaki, których w Polsce nie jest więcej niż 20 par. Choć transmisje z ptasich gniazd to polska specjalność, podglądanie orlików jest absolutnie wyjątkowe.
Od lat w Polsce wiosną ruszają transmisje z ptasich gniazd. Najbardziej popularne jest obserwowanie gniazd bocianich i jest ku temu dobra okazja, bo w prawie wszystkich gniazdach obserwowanych przez internautów pojawiły się już ptaki. Spis kamer znajdziecie na stronie BocianyOnline.pl.
Internauci podglądający ptaki co roku przeżywają niezwykłe chwile - złożenie jaj, wysiadywanie, wychowanie potomstwa, czasem tragedie. W tym roku ma jednak ruszyć transmisja absolutnie wyjątkowa.
Już wkrótce ruszy transmisja online z gniazda orlików grubodziobych. To duże wędrowne ptaki z rodziny jastrzębiowatych, które są gatunkiem chronionym i bardzo zagrożonym. Orliki żyją na bagnach, lubią wodę, ale ludzie konsekwentnie niszczą miejsca, w których mogłyby one funkcjonować. Poza tym orliki mają nieliczne potomstwo i co rok podejmują się ryzykownej migracji do Afryki.
Transmisja online z gniazda orlików jest dostępna na stronie projektu Orlik - Ptak jakich mało. Można oglądać także przekaz 3D, a na stronie projektu można znaleźć plik PDF, dzięki któremu można samodzielnie wykonać proste okulary 3D.
Gniazdo orlików znajduje się na bagnach w Biebrzańkim Parku Narodowym. W realizacji transmisji pomogła telewizja ITTV z Lublina. Jej przedstawiciel Andrzej Filipowicz powiedział Dziennikowi Internautów, że zainstalowanie sprzętu w tak trudnym terenie wymagało zapaleńców i nietypowych rozwiązań, np. zasilanie kamery i bezprzewodowego punktu dostępowego odbywa się przez system kolektorów słonecznych.
fot. Thomas Krumenacker (źródło: orlikgrubodzioby.org.pl)
- Barierą nie do pokonania wydawało się dotarcie do sygnału sieci internet, które możliwe było tylko za pomocą wielopunktowego telemostu wpiętego do sieci informatycznej urzędu gminy Trzcianne. Ze względu na ścisłą ochronę tego gatunku ptaków drapieżnych cały system realizacji transmisji online musi być w 100% niezawodny, bo do czasu przylotu orlików grubodziobych oraz wyklucia młodych nie ma mowy o jakiejkolwiek wizycie serwisowej w miejscu instalacji kamery - tłumaczył nam Andrzej Filipowicz.
Kamera zamontowana jest w bezpiecznej od gniazda odległości na sąsiadującym z gniazdem drzewie na wysokości około 10 m. Cały proces montażu i instalacji odbywał się pod nadzorem ornitologa oraz za uprzednią zgodą Ministerstwa Ochrony Środowiska i dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego.
W chwili obecnej wszystko wydaje się działać, trzeba tylko zaczekać na ptaki. Obraz poniżej pokazuje widok z kamery, który był rejestrowany w czasie pisania tego tekstu.
Transmisja z gniazda to nie tylko szczególna okazja do obserwowania rzadkiego ptaka. Wiele osób prawdopodobnie dzięki tej transmisji dowie się czegokolwiek o orlikach grubodziobych.
Te ptaki są po prostu piękne. Długość ciała sięga 65 cm, a rozpiętość skrzydeł 160 cm. Lubią zamieszkiwać tereny bagniste ze starymi drzewostanami. Gniazda o średnicy ok. 100 cm budują na drzewach. Polują najchętniej na łąkach na gady, płazy, ptaki i niewielkie ssaki.
Para orlików grubodziobych najczęściej doczekuje się dwóch jaj, ale wychowywane jest tylko jedno młode (starsze). Młodszy osobnik staje się ofiarą starszego i prawdopodobnie pełni tylko rodzaj "rezerwy", która z czasem jest zbędna. Gatunek jest krytycznie zagrożony i dlatego w przypadku orlików niekiedy ratuje się młodsze pisklę z lęgu.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|