Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Orlen inwestuje 500 mln zł w startupy pracujące nad bezemisyjną przyszłością

16-05-2024, 18:50

Jakie kroki podejmuje największy polski koncern energetyczny, aby sprostać wyzwaniom przyszłości? ORLEN, poprzez swój fundusz korporacyjny, inwestuje pół miliarda złotych w najbardziej obiecujące startupy technologiczne, które mają przyczynić się do budowy gospodarki zeroemisyjnej.

Jak wyobrażasz sobie gospodarkę za kilkadziesiąt lat? Czy będzie to świat oparty na tradycyjnych paliwach kopalnych, czy raczej zrewolucjonizowany przez odnawialne źródła energii i zielone technologie?

Orlen na Impact 2024

Największe koncerny energetyczne już dziś intensywnie pracują nad tym, by nie zostać w tyle w nadchodzących przemianach. Jednym z liderów transformacji jest ORLEN, który przeznacza ogromne środki na inwestycje w obiecujące startupy i innowacje.

Zmiana modelu biznesowego koncernów energetycznych

Podczas kongresu IMPACT’24 w Poznaniu, Marek Garniewski, prezes ORLEN VC, funduszu corporate venture capital Grupy ORLEN, przedstawił strategiczne plany koncernu dotyczące przygotowań do gospodarki bezemisyjnej. Jak podkreślił, dekarbonizacja nieuchronnie zmieni strukturę biznesową firm paliwowych i energetycznych w perspektywie kilku dekad.

  • Dlatego już dziś ORLEN intensywnie inwestuje w najbardziej obiecujące startupy, pracujące nad innowacjami, które będą miały kluczowe znaczenie w przyszłej, zrównoważonej gospodarce.

Wyprzedzanie trendów i budowanie przewagi konkurencyjnej

ORLEN, poprzez swoje inwestycje, stara się być pionierem w dziedzinie transformacji energetycznej, jednak ostateczny sukces tych działań będzie zależał od wielu czynników, w tym od zdolności do skutecznej implementacji nowych technologii w skali przemysłowej.

Strategicznym celem działania ORLEN VC, poza oczywistym generowaniem zysków, jest wyprzedzanie trendów rynkowych i umacnianie pozycji Grupy na tle naszej konkurencji - wyjaśnił Marek Garniewski.

Choć obecnie ORLEN jest liderem w Europie Środkowej, to porównuje się już do globalnych gigantów takich jak Shell czy BP. A dekarbonizacja całkowicie przewartościuje tradycyjne obszary aktywności firm paliwowych i energetycznych.

Obszary inwestycji

Według prezesa ORLEN VC, kluczowymi obszarami poszukiwań innowacyjnych rozwiązań są: gospodarka o obiegu zamkniętym, chemia, nowoczesny detal oraz nowa mobilność. Fundusz koncentruje się na startupach technologicznych, które osiągnęły dojrzałość i posiadają lub sprzedają innowacyjne produkty czy usługi.

Wśród dotychczasowych inwestycji znalazły się m.in. producent czujników i oprogramowania poprawiających efektywność farm wiatrowych, twórcy rozwiązań skracających łańcuchy dostaw oraz firma produkująca innowacyjne ładowarki do aut elektrycznych.

  • Na wsparcie startupów ORLEN przeznaczył ok. pół miliarda złotych.
Wszystkie te firmy, w które postanowiliśmy zainwestować, łączy jedno: ich pomysły i działalność w pełni koresponduje z ambitnymi celami zapisanymi w strategii naszej Grupy do 2030 roku – dodał prezes ORLEN VC.

Transformacja energetyczna stawia przed ORLEN-em i innymi koncernami energetycznymi w Europie liczne wyzwania. Dekarbonizacja sprawi, że przetwarzanie ropy na paliwo, które dziś stanowi podstawę działania takich firm, za kilka dekad będzie tylko ułamkiem ich zysków. W związku z tym, ORLEN inwestuje w nowe, "zielone" filary biznesowe, które mogą opierać się na technologiach jeszcze dzisiaj nieznanych lub nieskomercjalizowanych.

Foto: J. Kaczmarczyk, źródło: PAP MediaRoom


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Unsplash


fot. revolut


fot. Freepikfot. fortinet