Orange i T-Mobile: lepszy zasięg coraz bliżej

23-01-2012, 23:40

Obaj operatorzy podpisali umowy na dostawy sprzętu w celu unowocześnienia infrastruktury sieciowej. Sprzęt dostarczą Huawei i Nokia Siemens Networks, a nad realizacją umów czuwać będzie powołana przez PTK Centertel i PTC spółka NetWorkS!.

PTK Centertel, operator sieci Orange oraz Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci T-Mobile podpisały w lipcu 2011 r. umowę o wspólnym wykorzystywaniu swoich radiowych sieci dostępowych. Zarządzaniem, planowaniem, obsługą, rozwojem i utrzymaniem sieci zajmuje się spółka NetWorkS!, w której obaj operatorzy mają po 50% udziałów.

Głównym celem współpracy jest stworzenie najwyższej klasy sieci komórkowych w Polsce, a w konsekwencji dalsza poprawa jakości świadczonych usług i zwiększenie ich zasięgu zwłaszcza w odniesieniu do szerokopasmowego dostępu do mobilnego internetu.

Czytaj też: UKE i Play nadal walczą o zasięg przy granicy z Ukrainą

Istotną korzyścią ma być także redukcja kosztów operacyjnych i nakładów inwestycyjnych wynikająca m.in. ze zmniejszenia liczby stacji bazowych (eliminacja duplikujących się stacji) oraz z optymalizacji wydajności sieci poprzez wspólne planowanie wybranych nowych inwestycji i unowocześnienie sieci.

Ze względu na skalę przedsięwzięcia wdrożenie nowych rozwiązań sieciowych będzie następować stopniowo do 2014 r., natomiast pierwsze pozytywne efekty mają pojawić się do końca drugiego kwartału 2012 r. w wybranych rejonach kraju.

Współpraca PTC z PTK Centertel jest ograniczona do aspektów technicznych. Każda ze stron pozostaje właścicielem swoich elementów sieci i częstotliwości. Operatorzy pozostają konkurentami na rynkach hurtowych i detalicznych usług telekomunikacyjnych pod dotychczasowymi markami.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy