Oracle vs SAP: Sąd odrzuca 1,3 mld USD odszkodowania

02-09-2011, 07:19

Oracle udowodnił przed sądem stratę w wysokości 272 mln dolarów i tylko na takie odszkodowanie może liczyć - uznała sędzia w procesie apelacyjnym, dając firmie wybór. Albo akceptuje nowe warunki, albo nowy proces.

Pod koniec listopada zeszłego roku zapadł ważny wyrok w walce o naruszenie praw autorskich pomiędzy niemieckim SAP-em a amerykańskim Oracle'em. Sąd w kalifornijskim Oakland uznał, że SAP naruszył własność intelektualną konkurenta i nakazał mu wypłatę 1,3 mld dolarów tytułem odszkodowania. Niemcy twierdzili, że maksymalna kwota roszczenia nie powinna przekroczyć 40 milionów dolarów.

>> Czytaj więcej: SAP przegrywa, ma zapłacić 1,3 mld dolarów

Oracle z wyroku się cieszył, SAP wręcz przeciwnie. Jak można było się spodziewać, przegrany złożył apelację od wyroku. Wczoraj ogłoszona została decyzja - sędzia Phyllis Hamilton podzieliła zdanie SAP-a i wyrok sądu niższej instancji zmodyfikowała. Uznała ona, że zasądzona kara jest zdecydowanie zbyt wysoka. Oracle udowodnił poniesienie strat w wysokości 272 mln dolarów, nie ma więc powodu, by SAP miał dopłacić jej jeszcze miliard.

Dlatego też Oracle dostał wybór - albo akceptuje nową kwotę, albo proces będzie musiał zostać powtórzony. Możliwe jest także zaskarżenie decyzji sędziego. Rzeczniczka firmy podkreślała wczoraj, że są niepodważalne dowody na ogromną wartość własności intelektualnej jej firmy, która została skradziona. Z jej wypowiedzi wnioskować można, że firma zaryzykuje ponowny proces, licząc na przyznanie jej odszkodowania w podobnej, co pierwotna, wysokości - czytamy na stronach agencji Reuters.

SAP także może dalej się bić, grając na dalsze obniżenie kwoty, jaką musiałby zapłacić Oracle'owi. Wydaje się jednak, że ma więcej do stracenia. Trwająca już kilka lat walka prawna dalej nie może znaleźć finału. Aż do momentu zapadnięcia prawomocnej decyzji żadna ze stron nie może być pewna swoich racji. Zwłaszcza, że sąd raz staje o jednej stronie, a raz po drugiej.

Kurs akcji Oracle'a spadł wczoraj w Nowym Jorku o 0,80 proc., do poziomu 27,84 USD, mimo że były momenty, kiedy wynosił 28,67 USD, znacząco powyżej ceny otwarcia. Zapowiada się, że dzisiejsza sesja także zacznie się od spadku.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031