Oprogramowanie wskaże (statystycznego) mordercę
Kryminolog z Pensylwanii postanowił stworzyć oprogramowanie, które będzie analizować dane wybranej osoby i na podstawie obliczeń statystycznych orzeknie, czy osoba ta posiada predyspozycje do popełniania morderstw.
reklama
Dane badanego wprowadza się do programu za pomocą formularza. Oprogramowanie analizuje ponad 30 zmiennych takich jak płeć i popełnione wcześniej przestępstwa.
Twórca aplikacji, Richard Berk, uważa że największe znaczenie mają informacje na temat pierwszego zetknięcia się danej osoby z przemocą. Mówiąc inaczej - osoby, które były sprawcami przemocy w młodym wieku, mają tendencje do zachowań agresywnych i mogą być mordercami.
Berk podkreśla jednak, że wystąpienie tylko jednego czynnika ryzyka, nawet bardzo ważnego, nie spowoduje że oprogramowanie zdiagnozuje mordercę. Dopiero współwystępowanie określonych cech osobnika może być informacja o jego predyspozycjach.
Pomysł Berka może się kojarzyć z teorią stworzoną przez Cesare'a Lambroso. Ten bardzo szanowany w XIX w. włoski psychiatra stworzył teorię mówiącą o tym, że przestępcy posiadają określone cechy fizyczne.
Lambroso stworzył bardzo precyzyjne urządzenia do pomiaru czaszki, i badał za ich pomocą więźniów. W jednym przypadku doszło nawet do skazania za morderstwo na podstawie wyników takich pomiarów. Dziś teoria Lambroso uznawana jest za pseudonaukę, ale za życia psychiatry tak nie było. Teoria ta zaspokajała społeczną potrzebę posiadania "wzoru na mordercę".
Oczywiście oprogramowanie Berka korzysta z informacji o charakterze naukowym, zebranych w latach 2002-2004 i dotyczących społecznych wpływów na osobnika, które według dzisiejszej kryminologii mają większy wpływ na determinowanie przestępstw niż cechy genetyczne. Z drugiej strony można mieć wątpliwości co do tego, czy statystyka i komputery wystarczą, aby wskazać mordercę.
Nie wiadomo jeszcze w jaki sposób oprogramowanie Berka zostanie wykorzystane przez organy ścigania.