Opłaty od smartfonów i komputerów wg ZAiKS - zobacz szczegóły, publikujemy dokumenty

20-09-2013, 08:47

Dziennik Internautów otrzymał kopię dokumentów, w których padła propozycja wprowadzenia nowych opłat od komputerów i smartfonów. Prezentujemy je wraz z porównaniem do obecnie obowiązujących opłat.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wczoraj wspominaliśmy o tym, że ZAiKS chce nowych opłat od komuterów i smarfonów, bo te marne miliony zbierane dotychczas z tytułu tzw. "podatku od piractwa" to jednak mało.

O sprawie pisał najpierw Dziennik Gazeta Prawna, twierdząc, że gdzieś w ministerstwie leży projekt ustawy. Zaczęliśmy więc szukać tego leżącego projektu i dowiedzieliśmy się, że chodzi jednak o propozycję nowelizacji rozporządzenia, nie o projekt ustawy. Mimo wszystko chcieliśmy zobaczyć, jak wyglądały te propozycje ZAiKS.

Zobacz, co "leżało" w MKiDN

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przesłało nam kopię tego dokumentu i oto prezentujemy go w całości. Na końcu dokumentu znajdziecie tabele ze szczegółowymi propozycjami organizacji ZAiKS, ZPAV i SAWP. Dowiecie się z niej, że organizacje chciałyby 2% od każdego komputera stacjonarnego, ale tylko 1% od urządzeń do nagrywania obrazu i dźwięku, za to 3% od odtwarzaczy.

Warto przejrzeć cały dokument. MKiDN podkreśla, że nie jest to propozycja ministerstwa, ale tylko jednej ze stron konsultacji.

Propozycja Ozz by di24pl

>>> Link do pobrania - propozycja OZZ ws. opłat reprograficznych 

Zobacz porównanie opłat i propozycji

To nie koniec ciekawych dokumentów. Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE) opracował porównanie obecnie obowiązujących stawek z propozycją OZZ. Dokument zamieszczamy poniżej.  Dowodzi on, że OZZ nie chciały "dostosowania opłat do realiów" ale raczej ich zdecydowanego podniesienia.

tabela opłat vs propozycje ZAiKS(1) by di24pl

>>> Link do pobrania dokumentu - porównanie propozycji OZZ i opłat

Problemowa opłata reprograficzna

Na koniec mała dygresja. "Podatek od piractwa" tak naprawdę nie jest "podatkiem od piractwa". Jest to opłata za to, że czasem kopiujemy coś na własny użytek. Warto w tym miejscu przypomnieć, że mamy do tego prawo i - jak widać - nawet za to płacimy.

Nawet jeśli opłata za prywatne pobieranie jest słuszna, bardzo niepokojący jest sposób jej ustalania. Najczęściej jest tak, że organizacje zbiorowego zarządzania (OZZ), takie jak ZAiKS czy ZPAV, mówią, ile chciałyby dostać, a potem ministerstwo się zgadza lub nie. Nierzadko dochodzi do podnoszenia opłat na zasadzie arbitralnej, niezbyt dobrze uzasadnionej decyzji. Jest to problem znany nie tylko w Polsce. W Niemczech zaproponowano podniesienie tej opłaty o 2000% właściwie bez uzasadnienia.

Sonda
Czy opłąty proponowane przez ZAiKS/ZPAV/SAWP są rozsądne?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Problem dostrzega Komisja Europejska, która zwraca uwagę na bałagan w opłatach i brak przejrzystości. Rozwiązanie tych problemów na szczeblu UE zostało zaproponowane w styczniu 2013 roku.

Być może dyskusja o opłatach w Polsce przyczyni się do nagłośnienia problemu. ZIPSEE wraz z Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) uruchomiły ciekawą kampanię KupujeKopiuje.pl, której celem jest uświadomienie ludziom samego istnienia tych opłat oraz konsekwencji, jakie się z tym wiążą. Funkcjonowanie tego zjawiska poza świadomością konsumentów oraz przedsiębiorców (i wyborców!) z pewnością nie jest niczym dobrym.

Czytaj także: więcej o opłacie reprograficznej w DISprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.