Opłatomaty mają być alternatywą dla okienek obsługi klienta, a w niektórych przypadkach także dla płatności przez internet. Urządzenia działają już z powodzeniem w Rosji, Włoszech, Niemczech, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, a w Polsce będzie to druga próba ich wprowadzenia.
reklama
Urządzenia umożliwiające zapłacenie rachunków w jednym miejscu poprzez skanowanie kodu kreskowego i uiszczenie opłaty były znane już w 2008 roku. Wówczas na polski rynek trafiły zagraniczne produkty, które jednak nie przyjęły się ze względów technicznych.
Opłatomat ma być wygodny, nie jest jednak kierowany do wszystkich. Osoby płynnie poruszające się w bankowości, zlecające w swoim banku stałe polecenia zapłaty, nie znajdą w tym urządzeniu nic przydatnego.
Tego typu urządzenia powstają w miejscach, gdzie przebywa wiele osób - najczęściej w centrach handlowych. Dostępność ma wywołać zainteresowanie nimi także starszych osób, dla których czekanie w kolejkach jest dość uciążliwe. Grafika urządzenia może być przystosowana również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Opcjonalnie dostępna jest także funkcja voice over.
- Nie każdy ma możliwość wykonywania przelewów przez internet i nie każdy z takiego rozwiązania chce korzystać. Zlecanie stałego przelewu jest natomiast podjęciem pewnego stałego zobowiązania, dlatego też ludzie niechętnie z takiego rozwiązania chcą korzystać. Opłatomat jest zaś alternatywą do opłacania w okienku. Z takiej metody wykonywania opłat bezpośrednio u kasjera korzysta obecnie największa grupa osób opłacających rachunki. Zainstalowanie opłatomatu powoduje zmniejszenie kolejek i odciążenie pracy kasjerów – tłumaczy Michał Czechowski, członek zarządu spółki KŁOS Nowoczesne Technologie Bankowe Sp. z o.o.
Nowe opłatomaty nie są jeszcze dostępne, istnieje jedynie prototyp. Pierwszego, w pełni funkcjonalnego urządzenia można spodziewać się dopiero za kilka miesięcy w jedynym z banków spółdzielczych w okolicach Warszawy.
Docelowo (w ciągu najbliższych lat) opłatomaty mają pojawić się w ok. 450 bankach spółdzielczych w Polsce. Jednocześnie urządzenia te mają zaistnieć w firmach telekomunikacyjnych, u dostawców prądu i w biurach sieciach kablowych.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*