Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Opera 10.50 ma być najszybsza

02-03-2010, 10:59

Nowa desktopowa przeglądarka Opery ma być najszybszą przeglądarką dla Windows. Wszystko dzięki nowemu silnikowi Java Script i bibliotece graficznej Vega. W wersji 10.50 są też takie nowości, jak prywatne karty i zwiększone wsparcie dla HTML5 oraz CSS3.

Nową przeglądarkę można pobrać za darmo ze strony www.opera.com. W tej chwili dostępna jest tylko wersja dla Windows, ale wersje dla innych systemów mają pojawić się niebawem. O wersji beta tej przeglądarki wspominaliśmy w lutym.

Użytkownikom rzucą się w oczy nowości w interfejsie. Nowy przycisk menu zastępuje tradycyjny pasek menu. W Windows 7 i Windows Vista Opera wspiera funkcję Aero Peek i listy szybkiego dostępu. Pozwala też cieszyć się Aero Glass.

Opera 10.50 w Windows 7
fot. - Opera 10.50 w Windows 7

Najważniejsze w nowej wersji są jednak zmiany "pod maską". Opera 10.50 posiada silnik JavaScript o nazwie Carakan, który ma być aż 8 razy szybszy od swojego poprzednika. Nowa jest także biblioteka graficzna Vega, która ma zapewnić szybkie i płynne pojawianie się grafiki – od zmiany kart po animacje na stronach internetowych.

Nowością jest również prywatne przeglądanie, czyli możliwość surfowania po sieci bez zapisywania śladów swojej aktywności w przeglądarce. W przeciwieństwie do innych przeglądarek Opera 10.50 pozwala na tworzenie prywatnych kart.

Wreszcie Opera 10.50 oferuje zwiększone wsparcie dla HTML5 i CSS3, co jest nie bez znaczenia dla twórców aplikacji internetowych.

>>> Czytaj: Opera Mini: 85% więcej użytkowników w Polsce

Warto też zwrócić uwagę na funkcje, które nie są nowościami, ale znalazły się również w tej wersji Opery i są charakterystyczne dla tego produktu. Pierwszą z nich jest Opera Turbo, czyli technologia przyspieszające surfowanie po internecie na wolnych łączach. Rozwiązanie to kompresuje strony internetowe na serwerach Opery, dzięki czemu użytkownik pobiera mniej danych.

Rozwiązanie Opera Unite pozwala na dzielenie się treściami bez potrzeby zamieszczania ich na serwisach społecznościowych. Z kolei Opera Link umożliwia synchronizowanie danych z przeglądarki na wielu różnych urządzeniach.

Na koniec warto wspomnieć, że Opera 10.50 będzie wyjątkowa jeszcze z innego powodu. Będzie to pierwsza przeglądarka Opery dostępna także przez ekran wyboru przeglądarek w Windows.

>>> Czytaj także: IE traci monopol. Będzie niebezpiecznie?


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik