Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

OpenMac, czyli "prawie Mac" za 400 dolarów

15-04-2008, 08:07

Nie da się kupić Maca za 400 dolarów, ale da się kupić OpenMaca. Na komputerze tym można bez problemu zainstalować Mac OS X 10.5. Jego sprzedaż uruchomiła firma Psystar, która zapewne już niedługo znajdzie się w obszarze zainteresowań prawników Apple.

Firma Psystar z Miami podaje, że OpenMac to "tańszy sposób na prawdziwego Maca". Jest to komputer PC skonfigurowany tak, aby był w stanie uruchamiać niezmodyfikowany system Leopard. Wykorzystuje on w tym celu emulację EFI BIOS i kilka dodatkowych sterowników.

Nie trzeba się samodzielnie zmagać z instalacją Mac OS X, bo Psystar oferuje również możliwość zakupu komputera wraz z preinstalowanym systemem. Jego użytkownicy mogą również zainstalować dwa różne systemy (np. Windows i Mac). Firma nie daje jednak gwarancji, że na komputerze będą działać aktualizacje od Apple.

Mimo wszystko można się spodziewać, że zainteresowanie będzie duże. Wczoraj strona firmy z Miami znikała z Sieci kilka razy z powodu przeciążenia serwerów.

Sonda
Twoim zdaniem EULA systemu Mac OS X jest
  • przejawem działania monopolistycznego
  • czymś w pełni uczciwym
  • czymś co mnie nie obchodzi
wyniki  komentarze

Cechy techniczne OpenMaca przedstawiają się następująco: procesor 2.2-GHz Intel Core Duo, 2 GB RAM, zintegrowana karta graficzna Intel GMA 950, dysk twardy 250 GB, 4 porty USB, napęd 20x DVD+/-R. Za Maca o podobnych możliwościach trzeba zapłacić o 1700 USD więcej.

O wiele bardziej niż kwestie techniczne mogą się jednak okazać kwestie prawne. System Leopard nie może być instalowany na sprzęcie innym niż komputery Apple. Wyraźnie mówi o tym dołączona do programu umowa licencyjna użytkownika końcowego (EULA).

Firma Apple jeszcze nie skomentowała tej sprawy ale raczej trudno się spodziewać, aby przymknęła oko na tak wyraźne naruszenie licencji.

Przedstawiciele Psystar o warunkach umowy licencyjnej dobrze wiedzą, ale twierdzą też, że jest ona niezgodna z amerykańskim prawem antymonopolowym. Powiedzieli oni serwisowi InformationWeek, że warunki stawiane przez Apple nie wytrzymają konfrontacji w sądzie. Dodali też, że Apple nie tylko w sposób niedozwolony prowadzi sprzedaż wiązaną, ale też nalicza wysokie i nieuzasadnione marże na sprzęt.

Być może czeka nas ciekawy proces. Warto zaznaczyć, że Psystar odradza sięgania po pirackie wersje Leoparda.« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031