Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Opcje binarne - co warto na ten temat wiedzieć?

17-06-2022, 09:06

Istnieje wiele różnych sposobów na inwestowanie kapitału. Rynek oferuje na tyle dużo możliwości, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Od wielu już lat jedną z popularniejszych form lokowania swoich pieniędzy są opcje binarne. Przed podjęciem decyzji o inwestowaniu w ten instrument warto jednak dokładnie poznać temat, dowiedzieć się, czym konkretnie są opcje binarne i przede wszystkim, jak działać na tym rynku. Jeśli szukasz odpowiedzi na te i wiele innych pytań, zachęcamy do lektury naszego artykułu!

Wokół opcji binarnych narosły w ostatnim czasie sporo mitów, przez co rozwiązanie to stało się nieco kontrowersyjne. Opcjami binarnymi interesują się zarówno duże podmioty finansowe, jak i inwestorzy indywidualni, którzy chcą po prostu spróbować swoich sił. Niezależnie jednak od celu, jaki stawia sobie inwestujący, kluczem do sukcesu okazuje się odpowiednie podejście do tematu. Sprawdźmy, co warto wiedzieć! 

Czym są opcje binarne? 

Opcje binarne - co warto na ten temat wiedzieć?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, czym właściwie są opcje binarne. Pod pojęciem tym należy rozumieć jeden z rodzajów opcji, a więc pochodnych instrumentów finansowych, którego cechą charakterystyczną jest niesymetryczny profil wypłat. Opcje binarne zostały wprowadzone przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd w USA już w 2008 roku, ale to w ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost ich popularności. Wynika ona między innymi z tego, że coraz większa liczba inwestorów dywersyfikuje swój portfel, wybierając rozwiązania wyższego ryzyka, które mogą przynieść wymierne zyski finansowe. Warto zaznaczyć, że opcje binarne nie są w świetle prawa papierami wartościowymi i opierają się na spekulacjach. Ich wartość jest uzależniona wyłącznie od czynnika bazowego danej opcji, niezależnie od rodzaju inwestycji. 

Opcje binarne w praktyce 

Opcje binarne to produkt finansowy XXI wieku, który ma ścisły związek np. z rynkiem Forex czy kontraktami CFD. Nie dochodzi tutaj do rzeczywistego zakupu akcji, udziałów itp., lecz wyłącznie obstawiania, jak zachowa się rynek. Wśród najpopularniejszych rodzajów opcji binarnych można wyróżnić opcje “call” oraz “put”. Pierwsze kupuje się wówczas, gdy trader, czyli inwestor oczekuje wzrostu kursu aktywa bazowego, drugie z kolei sprawdzają się w sytuacji, gdy stawia się na spadek tego kursu. W praktyce inwestorzy najczęściej decydują się na opcje binarne związane z notowaniem par walutowych (np. USD/EUR), a więc zawierają z brokerem umowę (tj. kontrakt CFD), której przedmiotem jest to, jak zachowa się kurs jednej waluty do drugiej. Jeśli inwestor będzie mieć rację, wówczas zyskuje, w przeciwnym razie - traci całą zainwestowaną przez siebie kwotę. 

Jak handlować opcjami binarnymi - najważniejsze informacje 

Handel opcjami binarnymi jest możliwy głównie za pośrednictwem wykwalifikowanych brokerów, którzy zajmują się tym w pełni profesjonalnie. Mogą oni polecić jedną z platform inwestycyjnych, dzięki czemu transakcja przebiegnie szybko, sprawnie i będzie ograniczona do niezbędnych formalności. Obu stronom w przypadku tej formy inwestowania zależy bowiem na czasie, który jest tutaj kluczowy. Traderzy muszą wykazać się sprytem i refleksem, a jednocześnie zachować zdrowy rozsądek i trzymać się przyjętej strategii inwestycyjnej. Korzystając ze sprawdzonej platformy nie muszą oczywiście obawiać się o bezpieczeństwo swoich danych oraz pieniędzy. Rynek jest ponadto kontrolowany przez niezależne instytucje, które chronią interesy inwestorów.  

Zysk kontra ryzyko przy opcjach binarnych 

Inwestowanie w opcje binarne jest często określane mianem “opcji wszystko albo nic”. Opiera się bowiem na prostej zasadzie, że w przypadku wygranej trader zyskuje spory zastrzyk gotówki, jeśli jednak nie będzie mieć racji - traci cały zainwestowany kapitał. Z opcjami binarnymi wiąże się więc szansa ogromnych zarobków, ale inwestorzy muszą mieć również świadomość równie dużego ryzyka. To dlatego przez wielu ekspertów opcje binarne są uznawane za rozwiązanie pośrednie między instrumentami finansowymi a hazardem. Zagłębiając się jednak nieco bardziej w temat można uznać, że traderzy posiadający sporą wiedzę na temat rynku, światowej gospodarki, znajomość mechanizmów, a także doświadczenie są w stanie przewidzieć, jak zachowają się poszczególne kwoty bazowe. Oczywiście, w przypadku opcji binarnych, jak i wszystkich innych form inwestowania, trzeba być ostrożnym i postępować zgodnie z przyjętymi standardami. 

Gdzie handlować opcjami binarnymi 

Jak już wspomnieliśmy, najlepszym wyjściem jest wybranie profesjonalnej platformy tradingowej, założenie tam konta i korzystanie w pełni z potencjału tego rozwiązania. Warto zarejestrować się na platformie, która cieszy się zaufaniem ze strony inwestorów, a także umożliwia kompleksowe zarządzanie swoim portfelem. Niezwykle istotne jest poza tym to, aby platforma była w jak największym stopniu zautomatyzowana, co zwiększy szansę na udane zakupy, a tym samym na większy zysk. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem i poszukujesz skutecznego narzędzia, dzięki któremu handel opcjami binarnymi jest bezpieczny warto zapoznać się z ofertą nowoczesnej platformy inwestycyjnej: https://www.binaryoptions.com/pl/broker/iq-option/

Handel opcjami binarnymi - czy warto? 

Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie, czy warto handlować opcjami binarnymi. Jak to bywa w takiej sytuacji, wiele zależy od możliwości oraz preferencji samego inwestora. Dla jednych decydującym czynnikiem może okazać się szansa na osiągnięcie sporego zysku, dla innych przeszkodą będzie ryzyko, jakie trzeba ponieść. Do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie i brać pod uwagę wszelkie plusy oraz minusy. Z całą pewnością jednak, opcje binarne są niezwykle popularnym rozwiązaniem, które zyskuje na znaczeniu. Obecnie nie są one zarezerwowane wyłącznie dla doświadczonych i dużych inwestorów, ale praktycznie dla każdego, kto chce spróbować swoich sił na tej płaszczyźnie. 

Sprawdź więcej artykułów o opcjach binarnych na di.com.pl

Ostatnie artykuły:

fot. WWFTematy pokrewne:  

tag opcje binarne