Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Onet odświeża stronę główną i przechodzi na Google

18-04-2008, 21:41

Dziś pojawiła się "wczesna" wersja beta nowej strony głównej portalu Onet.pl. Zmiana wizerunku jest widoczna na pierwszy rzut oka i dotyczy nie tylko warstwy graficznej, ale również kodu, na którym została zbudowana jedynka Onetu. Co ciekawe, z nowej odsłony wynika, że największy portal zrezygnował z własnej wyszukiwarki na rzecz Google.

Z informacji przekazanych dziś przez przedstawicieli portalu wynika, że opublikowanie wersji beta poprzedziły testy oraz badania wśród wybranej grupy użytkowników. Czy efekt jest zadowalający, czy nie każdy powinien ocenić według własnych kryteriów.

beta.onet.pl - nowa strona główna portalu Onet.pl
fot. - beta.onet.pl - nowa strona główna portalu Onet.pl
Polscy internauci dosyć żywo zareagowali na nową odsłonę Onetu, wygłaszając zarówno przychylne, niepochlebne, jak i wyważone opinie. Na blogu net to Marcin Jagodziński wytyka projektantom nowej szaty "mdławość i pampersowatość designu". Poza tym dostrzega same pozytywne strony, jak lepszą czytelność, bardziej logiczny podział, czy możliwość personalizacji.

Pozytywnie o nowym layoucie i możliwości personalizacji beta strony głównej Onetu wypowiada się także Bartek Raciborski, prowadzący blog Webstop, choć on również zwraca uwagę na mdłą, cukierkowatą kolorystykę. Ponadto Bartek zauważa dość istotną zmianę - Onet zrezygnował z własnego silnika wyszukiwarki na korzyść Google, co jego zdaniem spowoduje kilkuprocentowy wzrost udziału Google w wyszukiwaniu w Polsce.

Strona główna Onet.pl w starej szacie
fot. - Strona główna Onet.pl w starej szacie
Użytkownicy serwisu Wykop.pl zwracają uwagę w komentarzach, że wersja beta głównej strony Onetu w końcu poprawnie "waliduje się", czyli jest napisania zgodnie ze standardami i nie zawiera błędów w kodzie źródłowym. Dzięki temu użytkownicy alternatywnych przeglądarek, jak Firefox, Opera, czy Safari i niezależnie od wykorzystywanego systemu operacyjnego nie powinny mieć już problemów z przeglądaniem przynajmniej strony głównej portalu. Czy podobnie będzie w przypadku innych serwisów Onetu, które do tej pory nie wyświetlały się poprawnie w programach innych niż pochodzących od Microsoftu? Możliwe, że odpowiedź uzyskamy we wtorek, podczas oficjalnej prezentacji nowej odsłony portalu.

Sonda
Nowa strona główna Onetu wywarła na mnie
  • pozytywne wrażenie
  • negatywne wrażenie
  • mieszane uczucia
  • nie korzystam z Onetu, ich nowa strona jest mi obojętna
wyniki  komentarze

Natomiast Normanos na swoim blogu normanos 2.0 skupia się przede wszystkim na zmianie silnika wyszukiwarki na Google. Wskazuje on, że prawdziwe, a nie sponsorowane, wyniki wyszukiwania w nowej odsłonie portalu znajdują się bardzo nisko - użytkownik na samej górze trafi na reklamę, potem zajawki treści z sekcji z wiadomościami, encyklopedii oraz katalogu Onetu, poniżej znajdują się linki sponsorowane Onetu, pod nimi linki sponsorowane Google i dopiero właściwe wyniki wyszukiwania. Pozycjonerzy nie będą zapewne zadowoleni z takiego rozwiązania.

Przedstawiciele portalu także przesłali dziś krótki przewodnik po nowościach strony głównej Onet.pl, w którym informują m.in. o wprowadzeniu menu rozwijającego się po najechaniu myszy, zgrupowaniu materiałów pochodzących z sekcji społecznościowych portalu w części "Waszym zdaniem...", nowych sekcjach informacyjnych -  m.in. "TechNowinki" i "Sensacje oraz podręcznych narzędziach, katalogu gadżetów i zestawie informacji personalizowanych przez użytkowników, które znajdują się dodatkowej kolumnie "MójOnet". Można jeszcze do tej listy dodać mały drobiazg - zmianę faviconki Onetu.

- To jest "próbna" wersja Beta. Może zawierać błędy techniczne. Prosimy o wyrozumiałość - zastrzegają przedstawiciele portalu. W najbliższy wtorek odbędzie się szczegółowa prezentacja nowej strony głównej Onetu.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *