OLPC: nie widać szans na ugodę w sprawie patentu

03-01-2008, 10:49

Fundacja OLPC będzie musiała walczyć w sądzie o prawo do dystrybucji tanich laptopów przeznaczonych dla ubogich dzieci. Firma Lancor, która twierdzi, że laptopy XO naruszają jej patent na wielojęzyczną klawiaturę, szybko przestała się starać o załatwienie sprawy na drodze ugody.

O pozwie sądowym złożonym przeciwko fundacji OLPC przez firmę Lagos Analysis Corp (Lancor) pisaliśmy w DI pod koniec listopada. Nigeryjska firma twierdzi, że w laptopie XO zastosowano patentowane przez nią rozwiązania dotyczące klawiatur pozwalających na pisanie w różnych językach i dialektach.

Ciekawe informacje na temat kulisów tej sprawy przedstawił serwis Groklaw. Czytamy w nim, że prawnicy reprezentujący firmę Lancor informując o naruszeniu patentu z miejsca zażądali 20 mln USD odszkodowania. Twierdzili, że doszło do naruszenia własności intelektualnej oraz złamania warunków licencji użytkownika końcowego klawiatury firmy Lancor.

W odpowiedzi na to pismo przedstawiciel OLPC poprosił o dokładne wskazanie naruszanych rzekomo patentów oraz stosowanych w laptopach OLPC rozwiązań technicznych, które przyczyniają się do naruszeń. Prawnik OLPC założył, że Lancor nie ma monopolu na wielojęzyczne klawiatury, a więc firma powinna wskazać w jaki sposób naruszane są jej prawa.

Przedstawiciel OLPC dodał również, że żądanie 20 mln USD wydaje się nieuzasadnione biorąc pod uwagę, że jedna klawiatura Lancor kosztuje niecałe 20 USD. Poprosił również o kopię licencji użytkownika końcowego, która rzekomo została naruszona.

Przedstawiciele Lancor na te prośby nie odpowiedzieli i zamiast wskazywać patenty od razu pospieszyli do sądu z wnioskiem o rozpoczęcie postępowania. We wniosku tym początkowo również nie znalazły się dowody, o które prosiła fundacja OLPC.

W obecnej chwili trudno przewidywać jak sprawa może się zakończyć ale ciągle jest możliwe, że firma Lancor powstrzyma OLPC przed dostarczeniem laptopów dla dzieci z Nigerii. Niestety wydaje się, że na ugodę i zapowiadaną przez szefów Lancor chęć dyskusji nie można liczyć.

Groklaw powołując się na informacje ze strony Nigeria-Law podaje, że w razie sądowej porażki istnieje jeszcze możliwość interwencji rządowej. Minister ma prawo do zezwalania określonym osobom rozprowadzania opatentowanego artykułu, jeśli będzie to służyło interesowi publicznemu.

Następny artykuł » zamknij

Neostrada z nowym laptopem

Źródło: Groklaw, TechWeb
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag patentytag OLPCtag Nigeriatag Lancor
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930