Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Oktawave pierwszą chmurą z certyfikacją CSA STAR w zakresie ochrony danych

26-10-2016, 17:59

Oktawave jest pierwszym polskim dostawcą, który otrzymał certyfikat CSA STAR, świadczący o bezpieczeństwie danych w chmurze obliczeniowej i doskonalący normę ISO/IEC 27001. Certyfikat ten został wydany przez jednostkę certyfikującą BSI Group Polska.

Zaletą chmury obliczeniowej, która bezpośrednio przekłada się na biznes, jest rentowność osiągana dzięki dostępowi do innowacyjnych technologii oraz oszczędności w wydatkach na IT sięgających aż 14%. Im większe zaufanie wobec cloud computingu, tym więcej podmiotów decyduje się na zastosowanie takiego rozwiązania. Stąd, zwłaszcza w Polsce, tak kluczowe dla rozwoju rynku usług chmurowych, są pewność i bezpieczeństwo, które gwarantują rzetelni dostawcy.

Pełna gotowość to ludzie i sprzęt

W kwestii zaufania oczekiwania rynku są jasne. Aż 64% organizacji uważa, że to dostawca usług chmurowych ponosi odpowiedzialność za ochronę danych. To provider informuje klienta, gdzie m.in. są one przetwarzane, czyli o lokalizacji serwerów z danymi i wynikającym z tego faktu porządku prawnym, a także w jaki sposób dane są chronione. To oznacza, że rolą dostawcy jest zapewnienie właściwego ich zabezpieczenia przed ryzykiem kradzieży, przechwycenia czy utraty.

Zapewnienie bezpieczeństwa na najwyższym poziomie wymaga zdecydowanie więcej starań niż jedynie przestrzegania określonych przepisów, ponieważ pełna gotowość wiąże się z wysiłkiem wynikającym z:

  • realizacji polityki bezpieczeństwa,
  • regularnych procedur szczegółowej weryfikacji,
  • spełniania konkretnych wymagań sformułowanych w ramach specjalistycznych standardów branżowych.

Do takich norm należy właśnie certyfikacja STAR, doskonaląca normę ISO/IEC 27001 Systemu Zarządzania Bezpieczeństwa Informacji, którą otrzymała - jako pierwszy polski dostawca chmury - Oktawave.

- Cieszymy się, że firmy, które przystępują do certyfikacji, tak dojrzale podchodzą do przestrzegania najlepszych praktyk, decydując się na zaangażowanie wszystkich pracowników – powiedziała Joanna Bańkowska, Dyrektor Zarządzająca BSI Group Polska. – Istotny z punktu widzenia rodzimych przedsiębiorstw jest fakt, iż Oktawave, dostawca chmury zarejestrowanej w Polsce, zdobył certyfikat STAR jako pierwszy w naszym kraju. Organizacje coraz chętniej rozważają wprowadzenie chmury, a wiedza, w jaki sposób dane są chronione, jest kluczową przesłanką warunkującą migrację.

Jakie konkretne przewagi oznacza STAR?

Przyznanie ISO/IEC 27001 – międzynarodowej normy dotyczącej zarządzania bezpieczeństwem informacji – pozwala na przystąpienie do procesu certyfikacji STAR. CSA STAR to rozszerzenie normy ISO, a zarazem norma regulująca wyłącznie bezpieczeństwo danych w chmurze.

STAR można zdobyć na drodze audytu każdego z 11 obszarów kontroli pod kątem czynników wpływających na wydajność. Do takich kryteriów należą m.in. fachowa wiedza zgromadzona w przedsiębiorstwie, realizowana polityka, a także przyjęta strategia. Każdy z wymienionych obszarów składa się na ogólną ocenę dojrzałości całego systemu pod kątem bezpieczeństwa organizacji.

- Najbardziej satysfakcjonujące jest, że certyfikat STAR stanowi kolejny dowód, że rodzime rozwiązania oferują zaawansowany i potwierdzony przez niezależną instytucję poziom bezpieczeństwa. Certyfikat STAR traktujemy jako wyróżnienie, ale także jako przewagę oraz uwiarygodnienie naszych kompetencji – powiedział Jan Lekszycki, VP Sales and Strategic Alliances w Oktawave.

Podwyższone bezpieczeństwo oraz błyskawiczna dostępność zasobów – to kluczowe parametry brane pod uwagę zwłaszcza przez firmy realizujące projekty dla administracji publicznej, gdzie stabilność i ochrona danych mają największe znaczenie.

Te potrzeby Netkoncept.com postanowiła znaleźć właśnie w polskiej chmurze. Spółka postanowiła w Oktawave rozwijać m.in. projekty dla administracji publicznej, takie jak: EBO365 (Elektroniczne Biuro Obywatela, pozwalające załatwić sprawy urzędowe przez Internet), SOD365 (innowacyjny i prosty w obsłudze System Obiegu Dokumentów wraz z integracją z ePUAP) oraz E-Archiwum (system archiwizacji dokumentów dla urzędów i instytucji publicznych).

- Po migracji do Oktawave uniezależniliśmy się od warstwy sprzętowej, dzięki czemu mogliśmy się bardziej skupić na rozwoju naszego autorskiego systemu SkyCMS oraz uruchamianiu nowych produktów i usług. Potrzebne zasoby mamy dostępne od ręki zarówno do celów deweloperskich/testowych, jak i celem świadczenia nowych usług – podsumowuje migrację Katarzyna Kowalska, Marketing Manager, Netkoncept.com.

Zapewnienie bezpieczeństwa klientów jest traktowane w Oktawave jako strategiczny element polityki firmy, a zaufanie odbiorców postrzega się jako krytyczny komponent ochrony biznesu i gwarancję reputacji marki.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data