Oferują łamanie haseł w OpenOffice.org
Firma Intelore chyba jako pierwsza próbuje zarobić na komercyjnym programie kierowanym do użytkowników darmowego pakietu OpenOffice.org. Ten program pozwala na uzyskanie dostępu do dokumentu OpenOffice.org chronionego hasłem.
reklama
Program OpenOffice Password Recovery 1.0 obiecuje użytkownikowi odzyskiwanie haseł do różnego rodzaju dokumentów OpenOffice.org (tekstowych, prezentacji itd.) oraz usuwanie innych stosowanych przez ten pakiet zabezpieczeń. Cena programu to 79 USD za licencję niekomercyjną. Istnieje również wersja testowa, która pozwala na wypróbowanie jego możliwości.
Program korzysta z metody będącej kombinacją techniki brute-force (polegającej na sprawdzaniu wszystkich możliwych kombinacji znaków) oraz ataku słownikowego (ang. dictionary attack - technika polegająca na braniu pod uwagę słów z długiej listy zapisanej w pliku). Użytkownik może przyspieszyć działanie programu jeśli pamięta jakieś cechy hasła np. to, że zaczynało się na wielka literę, lub że zawierało jakieś naturalne słowo.
Program działa pod kontrolą systemu Windows. Nie wiadomo dokładnie jak długo szuka on odzyskiwanego hasła (przy wykorzystaniu techniki brute-force może to trwać wiele godzin), ale przedstawiciele Intelore zapewniają, że chodzi o "rozsądny" okres czasu.
Programy tego typu nie są niczym nowym i podobnej oferty doczekali się już np. użytkownicy produktów Adobe. Często stosuje się je w przedsiębiorstwach w celach legalnych (odzyskiwanie zagubionych haseł), ale oczywiście można je też wykorzystać przy szpiegostwie przemysłowym.
Na uwagę zasługuje fakt, że program dedykowany dla OpenOffice stosuje właśnie technikę brute-force, a więc nie wykorzystuje żadnych słabości w szyfrowaniu dokumentów. Przykładowo hasła z programu Outlook Express mogą być odzyskane natychmiast, ponieważ są zapamiętywane w taki sposób, że nietrudno je wydobyć z odpowiedniego pliku. Program Intelore można więc uznać za dowód dość dobrego zabezpieczenia dokumentów w OpenOffice.org.