Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Odzież robocza podstawowym elementem bezpieczeństwa pracy

10-04-2015, 09:19

W Polsce do tematu bezpieczeństwa pracy podchodzi się dość lekceważąco. Niestety co roku w miejscach pracy dochodzi do wielu groźnych wypadków, spowodowanych brakiem odpowiedniej odzieży roboczej lub nie dostosowaniu jej do obwiązujących standardów i wymagań.

Zazwyczaj temat właściwych ubrań roboczych jest pomijany (o ironio) na stanowisku pracownika fizycznego (np. w branży budowlanej lub produkcyjnej), gdzie ryzyko utraty zdrowia jest właśnie bardzo wysokie.

 

Dlaczego powinno się nosić ubranie ochronne?

Noszenie odzieży roboczej konieczne jest z wielu powodów. Oczywiście, pierwszym z nim jest ochrona ciała pracownika. Zawsze powinny posiadać odzież ochronna osoby, które mają styczność z niebezpiecznymi substancjami - zabezpieczone muszą być drogi oddechowe i oczy za pomocą specjalnych masek oraz ręce przez rękawiczki. Pracownik fizyczny, który dźwiga ciężkie przedmioty powinien zakładać odzież roboczą, w skład której wchodzi również obuwie ochronne (zabezpiecza palce u stóp przed zmiażdżeniem lub złamaniem).

Kolejną przyczyną, dla której niezbędna jest odzież robocza to zachowanie zasad higieny pracy, w przypadku wytwarzania artykułów spożywczych i bezpośredniego kontaktu z nimi. Warunkiem dopuszczenia produktu spożywczego do sprzedaży jest noszenie odzieży roboczej przez pracowników w zakładzie produkcyjnym. Taka odzież zabezpiecza przed zanieczyszczeniem i zakażeniem żywności).

Następnym celem noszenia odzieży roboczej jest po prostu ochrona przed zabrudzeniami w trakcie wykonywania pracy. Dotyczy to przede wszystkim pracowników usług porządkowych lub mechaników samochodowych.

Istotnym powodem, dla którego również należy pamiętać o odzieży roboczej jest ochrona wybranych części ciała, które narażone są na uszkodzenia (nie tylko mechaniczne). Chodzi tu o ochronę słuchu dzięki specjalnym nausznikom lub zatyczkom do uszu, które tłumią hałas.

 

Czym powinno się charakteryzować ubranie robocze?

Odzież robocza niezależnie od miejsca pracy i wykonywanych czynności, powinna posiadać kilka wspólnych cech dla wszystkich rodzajów odzieży ochronnej.

Podstawowym wymogiem jest faktyczna ochrona przed szkodliwymi czynnikami oraz wygoda i bezpieczeństwo noszenia.

Odzież roboczą powinna cechować wytrzymałość, inaczej nie pełniłaby odpowiednio swojej funkcji. Dlatego do produkcji ubrań roboczych wykorzystywane są mocne materiały, solidne nici a nieraz podwójne szwy w miejscach podatnych na rozerwanie.

Z tego względu, że pracownik w ubraniu roboczym musi się czuć komfortowo, ubranie powinno być wygodne i dopasowane. Nie chodzi o to, by zamówić dla każdego pracownika ubranie na miarę, ale by było dla niego wystarczająco luźne i nie krępowało jego ruchów podczas wykonywania zadań. Swobodę ruchów mogą zapewnić spodnie regulacją długość (na szelkach) lub szerokości (na gumce/pasku)itp. Z tego też powodu można zauważyć, że spodnie robocze zazwyczaj są w postaci tzw. ogrodniczek.

Oczywiście ubrania robocze powinny być wykonane z odpowiednim materiałów w zależności od miejsca pracy i celu ich wykorzystania. Przykładowo pracownicy, którzy mają kontakt z wodą będą potrzebowali odzież nieprzemakalną, natomiast kadra pracowników w hucie wymaga ubrań ognioodpornych.

Z kolei osoby pracujące na dworze powinny być zabezpieczone latem przed słońcem i wysokimi temperaturami a zimą przed śniegiem i niskimi temperaturami. Odzież letnia wykonana jest z przewiewnych materiałów, umożliwia skórze swobodne oddychanie i wchłania pot, natomiast zimowa odzież robocza jest ciepła, gruba, aczkolwiek również pozwala skórze oddychać.

Oczywiście istnieje jeszcze więcej cech dotyczących odzieży roboczej, aczkolwiek wymienione powyżej są najistotniejsze.

Artykuł powstał przy współpracy z producentem odzieży oraz ubrań roboczych http://mspro-odziezrobocza.pl

Ostatnie artykuły:

fot. WWF