Odważne projekty Google? Smartfon-składak prawie zadziałał

27-06-2014, 09:05

Już się baliśmy, że na konferencji Google I/O będą tylko smartfony i Androidy. Całe szczęście firma pokazała kilka bardziej nowatorskich rzeczy, takich jak np. wykorzystanie ultradźwięków w łączeniu urządzeń.

Na konferencji Google I/O pokazano kilka nowości związanych z Androidem, które generalnie nie wychodziły poza obserwowane na rynku trendy. My natomiast liczyliśmy na to, że Google pokaże coś niespodziewanego albo bardziej futurystycznego. Czasem takie produkty Google są niewypałami, ale są to również przejawy prawdziwego nowatorstwa.

Chromecast i ultradźwięki

Na tegorocznej konferencji nie było może wielkich zaskoczeń, ale było kilka smaczków. Zaprezentowano m.in. sposób na łączenie urządzeń mobilnych z urządzeniem Chromecast za pomocą ultradźwięków. Tylko po co ultradźwięki, skoro można użyć Wi-Fi?

Załóżmy, że mamy w domu przyjęcie i jakiś znajomy chce nam pokazać filmik. Nie musimy wówczas udostępniać naszego klucza do domowej sieci Wi-Fi. Ten znajomy może skorzystać z dostępu do sieci komórkowej, ale wcześniej może zażądać sparowania swojego urządzenia z Chromecastem. Wówczas Chromecast wyda niesłyszalny dla ludzi dźwięk, który zostanie odebrany przez mikrofon urządzenia mobilnego. Urządzenia zostaną sparowane i można będzie udostępniać treści bez korzystania z tej samej sieci Wi-Fi (zob. GigaOM, Chromecast will use ultrasonic sounds to pair your TV with your friend’s phones)

Google nie od dziś eksperymentuje z ultradźwiękami. Dziennik Internautów opisywał już przejętą przez Google firmę SlickLogin, która rozwija metodę logowania się za pomocą dźwięku. Nie można wykluczyć, że o ultradźwiękowych rozwiązaniach Google usłyszymy jeszcze nie raz.

Tango i Ara - co nowego

Poza tym na Google I/O mówiono o nowatorskich projektach Google, które już nieco znamy. Chodzi zwłaszcza o projekt Tango (mobilne rozwiązanie do skanowania przestrzeni) oraz o projekt Ara (smartfony-składaki).

Sonda
Czy wczesne propototypy nowinek Google wskazują na ich możliwe sukcesy?
  • tak
  • nie
  • mam wątpliwości
wyniki  komentarze

Jeśli chodzi o Tango, to zaprezentowano tablet za 1024 dolary, który ma służyć do przestrzennego skanowania otoczenia. Wspomniano również, że firma LG może wypuścić konsumencką wersję tego urządzenia już w roku 2015. Nie ujawniono dokładnych cech, jakie ma posiadać to konsumenckie urządzenie (zob. SlashGear, LG is making a Google Project Tango device for 2015).

Jeśli chodzi o projekt Ara, to jego lider Paul Eremenko ujawnił, że poszczególne moduły smartfonów-składaków tracą ok. 70% przestrzeni na komponenty, które są niezbędne dla uczynienia ich modularnymi. Ważnym celem projektu będzie zmiana tej proporcji. Pokazano też bardzo wczesny prototyp, który kiepsko sobie radzi nawet z uruchomieniem ekranu domowego Androida. Mimo wszystko ukazuje on jakiś postęp w projekcie.

Poniżej film z Google I/O o projektach Tango i Ara:


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031