Odporność OS X na wirusy to mit

20-04-2012, 15:38

Eksperci z firmy Kaspersky Lab zajmujący się bezpieczeństwem cyfrowym ostrzegają, że opinie na temat ponadprzeciętnych zabezpieczeń biurkowego systemu od firmy Apple to mit. Mniejsza liczba wirusów dla OS X w dużej mierze związana jest z niewielką w stosunku to Windowsa popularnością systemu.

Użytkownicy systemu OS X powinni w przyszłości spodziewać się większej liczby złośliwego oprogramowania - alarmuje Kaspersky Lab. Wśród użytkowników Maków pokutuje jednak często przekonanie, że ich systemy są lepiej zabezpieczone niż Windowsy.

Czytaj także: Tysiąc dolarów za jedną akcję firmy Apple

Kaspersky Lab zapewnia, że złośliwe oprogramowanie dla komputerów Mac istniało już od lat, natomiast dopiero w związku z coraz większą popularnością sprzętu od firmy Apple głośne stały się przypadki masowych zarażeń tego typu maszyn. Jeśli komputery od kalifornijskiego producenta wciąż będą zyskiwały popularność, z pewnością również liczba zagrożeń się zwiększy.

Warto przypomnieć, że na początku kwietnia wirusem Flashback zostało zainfekowanych ponad 600 tysięcy komputerów Mac, w tym większość na terenie Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, blisko 300 zarażonych maszyn znajdowało się również w kalifornijskim Cupertino, gdzie Apple ma swoją główną siedzibę.

Zdaniem Kaspersky Lab wirus mógł się rozprzestrzeniać dzięki luce w oprogramowaniu Java, a opóźnienie w wydawaniu poprawek przez firmę Apple z pewnością przyczyniło się do zwiększenia skali ataku. Użytkownicy prawdopodobnie znajdowali wirusa na zaufanych stronach opartych o mechanizm WordPressa, który również okazał się nienależycie zabezpieczony.

Czytaj także: Użytkownicy zadowoleni z iPada pomimo problemów


Następny artykuł » zamknij

HP stawia na ultrabooki

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy