Dostęp do ksiąg wieczystych z możliwością wydruku ich odpisu to jedna z nowych e-usług, jaką ma uruchomić Ministerstwo Sprawiedliwości. Będzie też lepszy i tańszy dostęp do Krajowego Rejestru Karnego.
Dziennik Internautów informował już w przeszłości o nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece, która miała wprowadzić możliwość uzyskiwania przez internet odpisów ksiąg wieczystych do samodzielnego wydrukowania. Opisywaliśmy też planowane nowości w zakresie elektronicznego dostępu do Krajowego Rejestru Karnego.
Dziś Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że od 1 lipca 2014 uruchomi e-usługi związane z tymi nowymi możliwościami.
Właśnie 1 lipca wejdzie w życie nowelizacja Ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Od tego dnia po dokonaniu opłaty pobierzemy ze strony internetowej plik PDF z odpisem księgi wieczystej. Po wydrukowaniu dokument ten będzie miał taką samą moc jak odpis tradycyjny.
Nowe przepisy umożliwią także składanie online wniosku o wydanie dokumentu w postaci papierowej, który zostanie przesłany przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych wnioskodawcy drogą pocztową.
Możliwa będzie również weryfikacja online samodzielnie wydrukowanych dokumentów w sposób umożliwiający ustalenie faktu ich wydania przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych.
Laptop i papiery - fot z Shutterstock.com
W dniu 1 lipca 2014 r. wchodzi w życie także nowelizacja Ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym, a wraz z nią ma wystartować usługa umożliwiająca złożenie zapytania i uzyskanie odpowiedzi z KRK przez internet.
Spadną przy okazji koszty uzyskania informacji z KRK. Teraz opłata za udzielenie informacji o osobie lub podmiocie zbiorowym będzie wynosiła: 30 zł (w przypadku zapytania złożonego w formie papierowej) lub 20 zł (gdy zrobimy to przez internet).
Aby uzyskać zaświadczenie z KRK za pośrednictwem e-Platformy, niezbędne będzie założenie konta osoby fizycznej lub konta instytucjonalnego. Po zalogowaniu się do konta przy użyciu loginu i hasła, w celu uzyskania zaświadczenia, konieczne będzie wypełnienie stosownego formularza, opłacenie go w ramach e-Platformy przelewem elektronicznym i podpisanie podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym e-PUAP.
Biuro Informacyjne KRK, po dokonaniu sprawdzenia w bazach danych Rejestru, za pośrednictwem systemu będzie udzielało odpowiedzi na złożone zapytanie. Odbiorca otrzyma zaświadczenie w postaci pliku (XML), który będzie mógł zapisać na dysku komputera. Zaświadczenie z KRK, które będzie generowane w formacje XML, stanowić będzie dokument elektroniczny, a jego wizualizacja w postaci pliku PDF możliwa będzie jedynie z wykorzystaniem e-Platformy.
Elektroniczny KRK umożliwi również instytucjom państwowym składanie zapytań i uzyskiwanie odpowiedzi za pośrednictwem tego systemu.
W przypadku doręczenia za pośrednictwem systemu teleinformatycznego pismo uznaje się za doręczone z datą wskazaną w elektronicznym potwierdzeniu odbioru korespondencji, a przy braku takiego potwierdzenia doręczenie uznaje się za skuteczne z upływem 14 dni od daty umieszczenia pisma w systemie teleinformatycznym.
Trzeba przyznać, że mamy ostatnio dobry sezon na nowe państwowe e-usługi. Całkiem niedawno Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło usługi Historia Pojazdu i Bezpieczny Autobus.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|