Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Odciski palców w paszporcie? To dozwolone - ciekawy wyrok europejskiego trybunału

18-10-2013, 13:54

Obywatel Niemiec domagał się wydania paszportu bez pobierania odcisków palców. Sprawa trafiła do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który wczoraj wydał wyrok.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wczoraj wyrok w ciekawej sprawie C-291/12, dotyczącej odcisków palców w paszportach.

Obywatel Niemiec Michael Schwarz zwrócił się do miasta Bochum o wydanie mu paszportu. Nie chciał jednak zgodzić się na to, aby przy okazji pobrano jego odciski palców.

Miasto oddaliło wniosek o wydanie paszportu, ale pan Schwarz chciał postawić na swoim i wniósł skargę do Verwaltungsgericht Gelsenkirchen (sądu administracyjnego w mieście Gelsenkirchen). Domagał się, by zobowiązać gminę do wydania paszportu bez pobierania od niego odcisków. Cóż... Niemcy nie od dziś są znani, jako naród przywiązujący dużą wagę do prywatności.

ETS: Pobieranie odcisków ma ważny cel

Sąd administracyjny zwrócił się do ETS z pytaniem czy unijne rozporządzenie w sprawie norm dotyczących zabezpieczeń i danych biometrycznych w paszportach jest ważne, w szczególności w świetle Karty praw podstawowych Unii Europejskiej. 

Trybunał uznał, że rozporządzenie jest ważne. Przyznał, że o ile pobranie odcisków palców i przechowywanie ich w paszporcie stanowi naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego oraz do ochrony danych osobowych, o tyle jest ono uzasadnione celem polegającym na uniemożliwieniu bezprawnego użycia paszportów.

grafika
Zdj. odcisku palca z Shustterstock.com

Trybunał zaznaczył, że samo istnienie ważnego celu nie uzasadnia wszystkich środków i metod biometrycznych

- Jeśli bowiem chodzi o pobieranie odcisków palców, to nie poinformowano Trybunału o istnieniu środka, który byłby wystarczająco skuteczny, a naruszałby prawa w mniejszym stopniu. Trybunał zwrócił uwagę w szczególności na fakt, że poziom dojrzałości technologicznej metody związanej z rozpoznawaniem tęczówki oka nie osiąga poziomu dojrzałości metody dotyczącej odcisków palców, a z powodu znacząco wyższych obecnie kosztów tej pierwszej metody jest ona mniej zdatna do powszechnego korzystania z niej - czytamy w komunikacie ETS na temat wyroku.

Sonda
Czy masz obawy w związku z danymi biometrycznymi w dokumentach?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Nie można gromadzić tych odcisków

Trybunał zauważył też, że odciski palców mogą służyć do różnych rzecz np. do określenia, czy dana osoba znajdowała się w jakimś miejscu. W rozporządzeniu stwierdzono jednak, iż odciski palców mogą być wykorzystywane wyłącznie w celu sprawdzania autentyczności dokumentu i tożsamości jego posiadacza. Rozporządzenie przewiduje przechowywanie odcisków jedynie w samym paszporcie, który znajduje się w posiadaniu osoby, na którą został wystawiony.

Warto zatem wiedzieć, że omawiane unijne rozporządzenie nie może być interpretowane jako podstawa prawna do zebrania danych o odciskach w jednym miejscu i wykorzystywania ich w celach innych niż kontrola paszportów.

Czytaj: iPhone 5s: Czytnik odcisków palców można oszukać bez specjalnego sprzętu


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: ETS