Obywatel Niemiec domagał się wydania paszportu bez pobierania odcisków palców. Sprawa trafiła do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który wczoraj wydał wyrok.
reklama
Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wczoraj wyrok w ciekawej sprawie C-291/12, dotyczącej odcisków palców w paszportach.
Obywatel Niemiec Michael Schwarz zwrócił się do miasta Bochum o wydanie mu paszportu. Nie chciał jednak zgodzić się na to, aby przy okazji pobrano jego odciski palców.
Miasto oddaliło wniosek o wydanie paszportu, ale pan Schwarz chciał postawić na swoim i wniósł skargę do Verwaltungsgericht Gelsenkirchen (sądu administracyjnego w mieście Gelsenkirchen). Domagał się, by zobowiązać gminę do wydania paszportu bez pobierania od niego odcisków. Cóż... Niemcy nie od dziś są znani, jako naród przywiązujący dużą wagę do prywatności.
Sąd administracyjny zwrócił się do ETS z pytaniem czy unijne rozporządzenie w sprawie norm dotyczących zabezpieczeń i danych biometrycznych w paszportach jest ważne, w szczególności w świetle Karty praw podstawowych Unii Europejskiej.
Trybunał uznał, że rozporządzenie jest ważne. Przyznał, że o ile pobranie odcisków palców i przechowywanie ich w paszporcie stanowi naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego oraz do ochrony danych osobowych, o tyle jest ono uzasadnione celem polegającym na uniemożliwieniu bezprawnego użycia paszportów.
Zdj. odcisku palca z Shustterstock.com
Trybunał zaznaczył, że samo istnienie ważnego celu nie uzasadnia wszystkich środków i metod biometrycznych
- Jeśli bowiem chodzi o pobieranie odcisków palców, to nie poinformowano Trybunału o istnieniu środka, który byłby wystarczająco skuteczny, a naruszałby prawa w mniejszym stopniu. Trybunał zwrócił uwagę w szczególności na fakt, że poziom dojrzałości technologicznej metody związanej z rozpoznawaniem tęczówki oka nie osiąga poziomu dojrzałości metody dotyczącej odcisków palców, a z powodu znacząco wyższych obecnie kosztów tej pierwszej metody jest ona mniej zdatna do powszechnego korzystania z niej - czytamy w komunikacie ETS na temat wyroku.
Trybunał zauważył też, że odciski palców mogą służyć do różnych rzecz np. do określenia, czy dana osoba znajdowała się w jakimś miejscu. W rozporządzeniu stwierdzono jednak, iż odciski palców mogą być wykorzystywane wyłącznie w celu sprawdzania autentyczności dokumentu i tożsamości jego posiadacza. Rozporządzenie przewiduje przechowywanie odcisków jedynie w samym paszporcie, który znajduje się w posiadaniu osoby, na którą został wystawiony.
Warto zatem wiedzieć, że omawiane unijne rozporządzenie nie może być interpretowane jako podstawa prawna do zebrania danych o odciskach w jednym miejscu i wykorzystywania ich w celach innych niż kontrola paszportów.
Czytaj: iPhone 5s: Czytnik odcisków palców można oszukać bez specjalnego sprzętu
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|