Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Każdy pieniądz ma określoną wartość, którą można porównać do środków płatniczych z innych krajów czy obszarów gospodarczych lub do możliwości zakupu dóbr materialnych. Uzasadnione będzie więc pytanie, od czego zależą wahania kursu waluty i czy nie wynikają one głównie bądź wyłącznie z działań spekulacyjnych.

waluty

Czynniki mikroekonomiczne

Ceny walut w dużej mierze wynikają z czynników mikroekonomicznych. Do tej grupy zalicza się między innymi: ryzyko związane z posiadaniem i inwestowaniem dostępnych środków, spodziewany spadek lub wzrost konsumpcji czy koszta związanie z utratą możliwości nabycia dóbr.

Sytuacja polityczna

Wahania kursów w dużej mierze związane są z sytuacją polityczną. Doskonałymi przykładami z ostatnich miesięcy mogą być zarówno ogromny spadek wartości rubla oraz wzrost wartości kursu franka szwajcarskiego. O ile w pierwszym przypadku rosyjska waluta straciła wartość wskutek embarga wynikającego z aneksji Krymu i działań wojennych na Ukrainie, to w przypadku Szwajcarii władze same zdecydowały się na zmianę. W tym przypadku powiązanie kursu franka z kursem euro (nie w stosunku 1-1, ale w rozsądnych widełkach), ma zagwarantować szwajcarskim przedsiębiorcom konkurencyjność, chroniąc przed ewentualnym spowolnieniem gospodarczym.

Spekulacja

Sytuacja geopolityczna oraz czynniki mikroekonomiczne to niejedne składniki wpływające na cenę waluty. Istotne znaczenia ma także spekulacja. W takim przypadku środki pieniężne stają się rodzajem inwestycji i gier, podobnie jak ma to miejsce na rynku akcji przedsiębiorstw czy też na rynku nieruchomości. Zarówno dla państwa emitującego środki płatnicze oraz dla spekulantów jest to bardzo ryzykowna gra. Gra, która może zarówno zachwiać podstawami gospodarki, jak i zagwarantować niemałe przychody w szybkim czasie.

Zmiany

Nagły wzrost kursu szwajcarskiego franka, który szerokim echem odbił się także w Polsce, pokazał, że operacje na rynku walutowym zawsze związane są z trudnym do oszacowania ryzykiem. Już nie tylko spekulanci, ale także włodarze państw mogą jedną decyzją zmienić postrzeganie danej waluty na świecie. Mogą wpłynąć na jej popularność. Mogą również spowodować oburzenie społeczne osób, które chciały sporo zaoszczędzić, biorąc zobowiązania finansowe w obcej walucie.

 

 

Źródło: Publikacja opłacona

Komunikaty Firm

Jeśli chcesz, aby informacja prasowa lub komunikat Twojej firmy pojawił się w DI pisz pod adres: kf@di24.pl. W odpowiedzi prześlemy informacje o usłudze.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *